› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jaki samochód używany kupuje statystyczny elblążanin?

› raporty ponad rok temu    15.02.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
Jaki samochód używany kupuje statystyczny elblążanin? fot. Konrad Kosacz

Dlaczego w Elblągu tak bardzo lubimy volkswageny z silnikiem diesla pod maską? Być może dlatego, że za około 17 tysięcy złotych możemy kupić takie auto z przebiegiem niespełna 200 tysięcy kilometrów? Serwis biqdata, w oparciu o dane otomoto.pl, rozwiał wszelkie wątpliwości.

Redakcja biqdata.wyborcza.pl przygotowała specjalne infografiki nt. tego, jak wygląda rynek aut używanych w Polsce. My skupiliśmy się na Elblągu i jego najbliższym otoczeniu. Co wynika z przygotowanego raportu?

Uwielbiamy samochody z silnikiem diesla podobnie, jak cały północny region Polski. Zupełnie inaczej jest np. w Warszawie, gdzie kierowcy prowadzą auta przede wszystkim napędzane silnikami benzynowymi bądź LPG. Jeżeli mowa o proporcjach benzyna/diesel w całym kraju, to w Polsce nieznacznie więcej jest jednak aut z silnikami wysokoprężnymi. Natomiast jeżeli do porównania weźmiemy całe województwo warmińsko-mazurskie, to okaże się, że aut z silnikiem diesla jest 40,71%, benzynowych 40,86% a LPG 16,57%.

Skupmy się więc na rynku aut używanych w Elblągu. Depczemy po piętach Olsztynowi – u nas było 131 ogłoszeń o medianie cen równej 16.900 zł i średnim przebiegu 163.000 km. Olsztyn – 153 ogłoszenia, mediana cen 18.900 zł oraz średni przebieg 163.000 km. Nasze miasto jest jednym z największych miejsc w regionie, gdzie „kwitnie” rynek aut używanych. Daleko nam jednak do Gdańska, gdzie wystawiono ponad 700 ogłoszeń o medianie cen równej aż 45.900 zł.

W województwie warmińsko-mazurskim najbardziej popularną marką wśród aut używanych jest, a jakże, volkswagen (15,10% wszystkich ogłoszeń). Miejsce numer dwa: opel (11,40%), a trzy: toyota (8,55%). Średnio za vw musimy zapłacić 12.850 zł, za opla 12.999 zł a za toyotę 25.400 zł.

Źródło: biqdata.wyborcza.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Francis89
ponad rok temu ocena: 0%  7
A ja zawsze byłem związany z Fordem. Jakoś nie mam zaufania do francuskich samochodów. Słyszałem że są strasznie awaryjne. Czy to prawda ? Ktoś się orientuje w tym co i jak ?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zygmunt
ponad rok temu ocena: 0%  6
Ja wybieram renault, jednak po przeczytaniu artykułu http://www.elblag.net/artykuly... zmieniłem jednak trochę zdanie.  
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  5
Bredzisz chłopcze - do Elbląga po samochody fatygują się ludzie z całej polski ponieważ nasi importerzy aut / 700 - 800 aut w roku/ prowadzą swoje interesy jeszcze od czasów giełdy w Pruszczu Gd i mają wyrobione marki. Mają stałe układy w komisach w całej europie i po prostu dobre samochody na nich czekają a informuje się ich o prawdziwych perełkach które rezerwują telefonicznie. Na takie układy pracuje się całe lata ale wtedy ma się zawsze dobry towar spod lady w pierwszym sorcie. A taki szybko się sprzedaje dobrze zarabia a zadowolony kupujący jest najlepszą wizytówką sprzedawcy.
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rhw
ponad rok temu ocena: 0% 4
Dobre samochody czelają na Elblążan z uszkodzonymi silnikamin napędem, zawieszeniem. Czyli buda cała ale mapęd po szybkiej czytaj: taniej naprawie jak np. Wymianie silnika, skrzyni czy mostu. Kupuje się taki silniczek z autla po dzwonku, z przebiegiem średnioniemieckim czyli 400 tyś km. Takie samochody faktycznie czekają po korekcie licznika a następną korektę zrobią w Elblągu. Do tego polerek, szwindelek i samochodzik od emerytki niemieckij czeka na kolejnego frajera z Elbląga! Panie Mariuszu, prowadzi Pan komis czy lobbuje. Nie istnieje dobry i tani samochód z zagranicy. Taki można kupic od rodziny, sąsiada czy zmajomego jeśli widzimy ten samochód na codzień.
~ Redaktor Żbik
ponad rok temu ocena: 67%  3
W Elblągu jest mały rynek, a co za tym idzie oferują w większości szrot po wygórowanej cenie. Żeby kupić sensowne auto trzeba niestety jechać do trójmiasta.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ blondynka
ponad rok temu ocena: 25% 2
Nieprawda, w 3miescie sama szmira. Ja kupilam swoja toyote w Elblagu i jest super.
~ kiler
ponad rok temu ocena: 80%  1
U nas są popularne są passarati z dużym zbiornikiem do transportu ropy ze wschodu.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.