› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jaki samochód jest najlepszy dla osoby z niepełnosprawnością?

› bieżące ponad rok temu    4.11.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jaki samochód jest najlepszy dla osoby z niepełnosprawnością?

Osoby niepełnosprawne, które mają problem z poruszaniem się, wcale nie muszą borykać się z ograniczeniem mobilności. Chociaż w przemieszczaniu się pomaga wózek inwalidzki, dzięki samochodowi można wygodnie dotrzeć tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe. Sprawdź, w co powinno być wyposażone auto dla osoby niepełnosprawnej ruchowo.

Człowiek niepełnosprawny ruchowo wcale nie musi być zależny od innej osoby. Z pomocą przychodzi odpowiednio dostosowany samochód, który będzie zapewniał nie tylko wygodę wsiadania i wysiadania, ale również prowadzenia.

Samochód dla osób niepełnosprawnych – niezbędne udogodnienia

 Jeśli to osoba niepełnosprawna ma być kierowcą pojazdu osobowego, auto musi zostać wyposażone w odpowiednie udogodnienia.

Podstawą jest automatyczna skrzynia biegów, która do obsługi potrzebuje wyłącznie sprawnych rąk. Nie ma bowiem potrzeby uruchamiania sprzęgła, co jest typowe dla manualnej skrzyni biegów.

Koniecznością jest zamontowanie specjalnej dźwigni pozwalającej na przyspieszanie i hamowanie. Takie rozwiązanie prezentuje system Carospeed Classic, w którym dźwignia umieszczona jest między kierownicą a lewarkiem automatycznej skrzyni biegów. Na uwagę zasługuje fakt, że system ten nie ingeruje w konstrukcję pojazdu – można go zdemontować, co pozwoli na powrót auta do stanu fabrycznego. Tego rodzaju system można zamontować w pojazdach marki Toyota, np. Toyota Corolla TS Kombi.

Przydatna może okazać się także opcja montażu fotela obrotowego lub fotela podnoszonego/ obniżanego. Sterowanie elektryczne również ułatwia obsługę. Bardziej zaawansowane rozwiązanie to fotel obrotowy sterowany elektrycznie z możliwością wysuwu i opuszczenia poza próg samochodu. Dzięki temu przesiadanie się z wózka inwalidzkiego do auta jest znacznie łatwiejsze – także bez pomocy osób trzecich.

Jak sfinansować zakup auta dla niepełnosprawnych?

Wymóg dostosowania pojazdu do potrzeb osób zmagających się z niepełnosprawnością przekłada się na większy wydatek. Trzeba bowiem uwzględnić nie tylko cenę samochodu, ale również wprowadzanie do niego modyfikacje.

Jeśli nie chcesz rezygnować z komfortu podróżowania własnym autem, możesz sprawdzić kredyty samochodowe i skorzystać z jednej wybranej opcji finansowania. Dostępny w Toyota Banku Standard Kredyt Mobility z oprocentowaniem na poziomie 3,99% (RRSO 4,91%), pozwala sfinansować zakup pojazdu w przystępnych ratach miesięcznych. Aby z niego skorzystać, wystarczy zaledwie 10% wpłaty własnej. Dzięki temu nie musisz angażować dużej gotówki i przeznaczać na ten cel wszystkich oszczędności. Będziesz potrzebować kilka tysięcy złotych na start, aby wyjechać z salonu – nie na wózku, a już własnym samochodem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.