› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jaki olej silnikowy wybrać? Poznaj najważniejsze kryteria

› poradnik ponad rok temu    14.01.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jaki olej silnikowy wybrać? Poznaj najważniejsze kryteria

Żaden właściciel samochodu nie powinien mieć wątpliwości, że regularna wymiana oleju silnikowego jest podstawą dbania o auto i inwestycją w trwałość jednostki napędowej. Pamiętajmy natomiast, że właściwy interwał wymiany to jedno, ale równie istotna jest jakość stosowanego oleju. Wielu kierowców nie zwraca na to szczególnej uwagi, sięgając po ten olej, który akurat jest w dobrej promocji czy znajduje się na stanie w warsztacie samochodowym. To błąd! Olej silnikowy należy wybierać świadomie, a najważniejsze kryteria omawiamy w naszym artykule.

Wymagania producenta samochodu

Jaki jest najlepszy olej silnikowy? Ten, którego używanie zaleca producent Twojego samochodu. To trochę przewrotna i pewnie rozczarowująca odpowiedź, natomiast rzeczywiście punktem wyjścia do wybrania właściwego oleju silnikowego jest zajrzenie do instrukcji obsługi pojazdu i sprawdzenie, co na ten temat ma do powiedzenia producent auta.

Przykładowo: w wielu modelach BMW producent wymaga stosowania oleju spełniającego specyfikację BMW LL-04. Z kolei Ford informuje posiadaczy swoich samochodów, aby wymieniali olej wyłącznie na taki, który spełnia normę np. WSS-M2C948-B.

Producenci olejów silnikowych oczywiście znają wymagania marek motoryzacyjnych i na bieżąco produkują oleje spełniające najróżniejsze normy. Dlatego nie będziesz mieć żadnego problemu ze znalezieniem takiego produktu, jaki spełnia normę wskazaną przez producenta Twojego samochodu.

Klasa lepkości 

Ten parametr także określa producent samochodu. Warto natomiast przypomnieć, że klasa lepkości to kombinacja cyfr z literą W, która znajduje się w opisie i na opakowaniu oleju. Pierwsza liczba określa przydatność oleju w niskich temperaturach, a więc na przykład olej 5W/40 powinien zapewniać lepsze smarowanie części ruchowych silnika po odpaleniu na mrozie niż olej 15W/40.

Marka oleju

Wybierając olej silnikowy naprawdę warto kierować się kryterium marki producenta i sięgać po oleje znanych marek – jak na przykład Mobil 1, Total, Shell, Motul, Liqui Moly, Castrol, Elf czy Valvoline. Po pierwsze: są one łatwo dostępne w naszym kraju. Po drugie: oleje te stosuje się w motoryzacji od wielu lat, a ich producenci mają dostęp do specyfikacji jakościowych narzucanych przez poszczególne marki samochodowe.

Uwaga na silniki diesla z filtrem cząstek stałych!

Choć współczesne oleje silnikowe można stosować zamiennie, czyli zarówno w jednostkach benzynowych, jak i wysokoprężnych, to od tej reguły jest też wyjątek. Mamy na myśli oleje dedykowane nowoczesnym silnikom diesla z filtrem cząstek stałych.

Są to tzw. oleje niskopopiołowe (Low SAPS), które spełniają normę C1, C2 lub C3 według europejskiej klasyfikacji ACEA. Jeśli więc producent samochodu informuje, że należy stosować olej Low SAPS, to nie masz wyjścia i musisz poszukać właśnie takiego środka smarnego.

Sprawdzone źródło zakupu oleju silnikowego

Na koniec ważna wskazówka: na rynku niestety pojawia się coraz więcej podróbek markowych olejów silnikowych. Są oferowane w bardzo atrakcyjnej cenie, co oczywiście kusi, natomiast musisz sobie zdawać sprawę z tego, że taki olej prawdopodobnie nie spełnia żadnej normy jakościowej, a jego skład może być zupełnie przypadkowy.

Dlatego oleje samochodowe należy kupować ze sprawdzonego źródła, czyli np. w polskim sklepie internetowym polecanym przez wielu kierowców, który jednocześnie jest autoryzowanym dystrybutorem środków smarnych konkretnej marki producenta olejów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.