› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak usprawnić komunikację miejską Elblągu? Częściej korzystajmy z aplikacji mobilnych! Jak to robić?

› daj znać ponad rok temu    1.12.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 10 ocen 2 / 100%
A A A
Komunikacja miejska w Elblągu – zdjęcie poglądowe stanowiące ilustrację do poniższego artykułu,Komunikacja miejska w Elblągu – zdjęcie poglądowe stanowiące ilustrację do poniższego artykułu, fot. Marcin Mongiałło

Sprawność funkcjonowania komunikacji miejskiej – z uwagi na duże znaczenie dla życia społeczności, przede wszystkim zdając sobie sprawę z faktu, że jakość i szybkość przemieszczania się po mieście w bezpośredni sposób dotyka praktycznie wszystkich mieszkańców – należy z pewnością do najważniejszych zagadnień związanych z codziennym życiem w mieście i jego najbliższej okolicy. Jednym z wielu problemów w tym zakresie jest brak dobrej, profesjonalnej informacji o szeroko rozumianej ofercie, promocjach i możliwościach w tym zakresie. Dotyczy to m.in. tych usprawnień, które przyniosła nam epoka cyfrowej rewolucji – chodzi przede wszystkim o wykorzystywanie w tym zakresie z aplikacji mobilnych. Wiele osób nie wie że są, co oferują i jak łatwo z nich korzystać.

Problematyka komunikacji miejskiej stanowi podstawę do teoretycznych rozważań, planowania. Radny Robert Turlej słusznie twierdzi, że: 

Potrzebujemy długofalowej strategii, aby każdy mieszkaniec mógł sprawnie podróżować po naszym mieście. 

Sprawnie funkcjonująca komunikacja miejska z pewnością należy do najważniejszych elementów, na które składa się funkcjonowanie każdego miasta. Dobrze zorganizowany transport publiczny po prostu ułatwia sprawne przemieszczanie sie po mieście, mając wymiar ekonomiczno-ekologiczny.

Niestety analizując  raporty ilustrujące spadek ilości pasażerów można śmiało stwierdzić, że komunikacja miejska w Elblągu przeżywa duży kryzys. 

 

Mimo podjętych działań mających na celu podniesienie poziomu nowoczesności elbląskiej komunikacji miejskiej (wyższy standard komunikacji autobusowej, zwiększenie ilości wiat przystankowych, dynamiczna informacja pasażerska) nie zanotowano zwiększenia ilości pasażerów.

 

Przeprowadzone działania to dobry początek zmian, które muszą nastąpić w transporcie miejskim.

 – zauważył radny. 

Jeden z problemów, który należy rozwiązać, aby usprawnić komunikację miejską, jest związany z brakiem dobrej informacji w zakresie możliwości, które są oferowane.

Przykłady?

Robert Turlej poinformował nas, że na własną rękę zbadał zagadnienie wykorzystywania aplikacji mobilnych w zakresie usprawnienia komunikacji miejskiej. Co się okazało?

Większośc osób ich nie używa i co najciekawsze, nie wiedzą, że takie są. Już nie mówię w kontekście komunikacji miejskiej, ale strefy płatnego parkowania. Praktycznie każdy ma już smartfon a coraz więcej osób ma internet w telefonie...tak więc aplikacja mobilna nie powinna stanowić problemu. Mówienie dzisiaj o biletomatach to jak mówienie o przeszłości

– zauważył radny

Zrobiłem test. 7 osób przebadanych (kierowcy). Nikt nie korzysta z moBILET. Aby było śmieszniej osoby te nie wiedziały, że apką można płacić w Elblągu za Strefę Płatnego Parkowania. (...)  Biletomaty może są i dobre, ale patrząc w perspektywie najbliższych lat, odejdą do lamusa. W chwili obecnej szkoda w nie inwestować. Technologia tak szybko postępuje, że tylko aplikacje mobilne i to trzeba promować!

– podsumował swoje rozważania robert Turlej.

Czym jest moBILET?

Przypomnijmy, że Mobilet jest mobilną usługą, ktra od wielu lat jest dostępna dla pasażerów ZKM w Elblągu oraz użytkowników miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania. System pozwala na „kasowanie” elektronicznych biletów jednorazowych na przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz na opłacanie postoju w Strefie Płatnego Parkowania, przy pomocy telefonu komórkowego. Dzięki tej usłudze bilety ZKM są dostępne w każdym miejscu i czasie, a uiszczanie opłat za postój w SPP jest dla kierowców znacznie wygodniejsze.

System jest dostępny we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem jak i na kartę. 

 Aby rozpocząć korzystanie z usługi moBILET, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się na stronie www.mobilet.pl, pobrać specjalną aplikację Java na telefon oraz wybrać formę płatności (prepaid lub polecenie zapłaty). Środki którymi dysponuje użytkownik, pozwalają na kasowanie biletów jednorazowych telefonem oraz na opłacanie postoju na płatnych miejscach parkingowych w Elblągu.

Wszystkie czynności związane z uruchomieniem systemu możemy wykonać przez Internet, bez wychodzenia z domu. Zarejestrowany użytkownik systemu ma stały dostęp do swojego profilu na portalu moBILET, dzięki czemu może na bieżąco kontrolować ilość dostępnych środków, drukować rachunki czy edytować swoje dane.

Kasowanie wirtualnych biletów nie wymaga wysyłania SMS-ów ani wykonywania połączeń telefonicznych. Po wejściu do pojazdu uruchamiamy w telefonie aplikację, wybieramy rodzaj biletu i potwierdzamy zamiar jego skasowania. Aplikacja łączy się przez Internet z bazą danych i otrzymujemy potwierdzenie w formie elektronicznego biletu. Bilet zostaje zapisany w pamięci aplikacji, tak aby w razie potrzeby pokazać kontrolerowi.

Za bilety ZKM w systemie moBILET nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat. W zależności od taryfy operatora komórkowego użytkownik może ponosić jedynie dodatkowy koszt połączenia telefonu z Internetem.

Dokonywanie zapłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania odbywa się na podobnych zasadach. Użytkownik o rozpoczęciu postoju w SPP informuje poprzez włączenie w telefonie opcji „Parkowanie”. Po upłynięciu czasu parkowania lub zgłoszeniu jego zakończenia naliczana jest opłata za faktycznie wykorzystany czas postoju. System moBILET ma wiele zalet: 

• umożliwia przedłużenie postoju w SPP bez konieczności udania się do parkomatu i pojazdu (np. podczas spotkania, zakupów); 
• nie trzeba szukać gotówki w portfelu, rozmieniać pieniędzy 
• kierowca płaci za faktycznie wykorzystany czas postoju.
     
Kierowcy są zobowiązani do oznaczenia swojego samochodu za pomocą winietki kontrolnej moBILET w postaci darmowej naklejki na przednią szybę (dostępnej w Biurze SPP w Elblągu, w punktach sprzedaży ZKM w Elblągu, w siedzibie ZKM, przy ul. Browarnej 90; w postaci wydruku ze strony www.mobilet.pl) lub jakikolwiek inny sposób (np. odręcznie napisana kartka z hasłem moBILET). Oznaczenie pojazdu przyśpieszy prace kontrolerów – za pomocą telefonów komórkowych sprawdzą oni w systemie czy kierowca zapłacił za parkowanie. 

Więcej informacji:

www.zkm.elblag.com.pl/info/mobilet.html

Czym jest SkyCash?

Oprócz moBILET w naszym mieście można również kupować bilety komunikacji miejskiej i płacić za parkowanie przy użyciu SkyCash – darmowej aplikacji na telefony komórkowe. Rozwiązanie działa w kilkudziesięciu miastach na terenie całej Polski i daje dostęp całego szeregu dodatkowych usług, jak przelewy na numer telefonu, doładowania GSM czy kupowanie biletów kolejowych.

Osoby korzystające ze SkyCash mają stały dostęp do biletów komunikacji miejskiej, które można kupować w każdym miejscu, bez odliczania drobnych czy szukania otwartego punktu sprzedaży. Darmowa aplikacja pozwala ponadto nabyć w ramach jednej transakcji nawet kilkanaście biletów i okazywać je do kontroli w trybie offline, bez potrzeby łączenia się z Internetem. Rozwiązanie stanowi też duże udogodnienie dla kierowców korzystających ze Strefy Płatnego Parkowania. Płacąc za postój telefonem nie trzeba borykać się z takimi utrapieniami, jak szukanie parkometru czy konieczność wracania do pojazdu tylko po to, żeby włożyć za szybę bilet parkingowy. Za pomocą aplikacji można płacić wyłącznie za realny czas parkowania i zdalnie przedłużać postój.

SkyCash to wygodny sposób na kupowanie biletów komunikacji miejskiej i parkowanie, ale także cały szereg innych, ułatwiających codzienne życie usług. Korzystając z aplikacji w Elblągu można m.in. szybko zasilić telefon na kartę, zapłacić za bilety do kina lub przejazd pociągiem, a nawet wykupić polisę turystyczną.

Więcej informacji:

www.zkm.elblag.com.pl/aktualnosci/1338.html

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ az
ponad rok temu ocena: 0%  10
wczoraj po raz kolejny czekałam na przystanku przy ul.Płk.Dąbka na Zawadę Osiedle 50 minut i po raz kolejny zmarzłam i pewnie czeka mnie ponownie seria antybiotyku tak jak w listopadzie ubiegłego roku po godzinnym oczekiwaniu na autobus. Czemu tą trasą nie jeździ 17-tka tak jak kiedyś. I jeszcze jedno pomyśl prezydencie i wy nieuki z zkm o autobusach które dojadą z każdego kierunku Elbląga pod szpitale przy ul Królewieckiej, Zw.jaszczurczego,Żeromskiego,Komeńskiego . to my chorzy musimy iść kilometrami do tych szpitali z odległych przystanków. Szkoda wróblewski ,że za nasze poniżenie ,nie chorowałeś tak porządnie na covid.No ale podnóżek gelert skakała koło ciebie bo ma korzyści. Nikomu oprócz tuska nie życzę śmierci ale tobie wróbleski życzę biedy i korzystania z obcnego rozkładu jazdy w 10-cio stopniowy mróz i deszcz ze śniegiem z 10-skalowym wiatrem w skali Boforta
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ az
ponad rok temu ocena: 0%  9
na litość Boską miejcie litość na starcami ,matkami z dziećmi ,uczniami bo to my kasujemy bilety już droższe a marzniemy godzinami na przystankach a potem w autobusie o lasce lub kuli trzeba stać bo brakuje miejsc siedzących,w okresie pandemii jeszcze  zmniejszyliście ilość autobusów. Przecież towoła  o pomstę do nieba ! apeluję o litość i zrozuminie dla nas dzięki którym macie pracę 
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ az
ponad rok temu ocena: 0%  8
wydrukujcie nowe bilety a nie każcie nam płacić za dwa  i bez dyskucji przywróćci dawne rozkłady, numeracje i pomyślcie jak z Zawady Osiedle czy z Nad Jaru dojechać do Szpitala Wojewódzikiego, na Zw.Jaszczuczego czy Komeńskiego . Nie wszystkich stać na tax. Od lat borykamy się z tym problemem. Ceny biletów  wzrosły autobusy jeźdźą raz na godzinę, a prezydent dostał podwyżkę chyba za to że poniżył elbląźan.Gratuluję głupoty i beszczelności
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koko
ponad rok temu ocena: 40%  7
Tak ulozyc rozklad jazdy zeby nie jechal jeden za drugim, a pozniej 20 minut nic nie jedzie.A tak w ogole z Wiejskiej na Plac Slowianski sie nie dostane bezposrednio autobusem.Z ulicy Bema przy Jednostce wojskowej do Szpitala Wojewodzkiego tez nie ma czym dojechac.Najpierw to rozwazcie a reszta pzniej.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kurier3
ponad rok temu ocena: 0%  6
połączyć przystanki jak dawniej , a nie w jedną stronę na jednej ulicy a w drugą na drugiej , nikt nie chce ganiać tramwaju i autobusu w całej polsce łączy się przystanki autobus staje na przystankach tramwajowych a w naszym mieście autobus na hetmańskiej a tramwaj na 1-go maja ,i nie ma wyboru czym jechać bo nie dobiegniesz z przystanku na przystanek mamy coraz głupsze rozwiązania zamiast brać gotowe i sprawdzone z innych miast pasażerowie wrócą jak ktoś inteligentny zacznie w zkm myśleć
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca13
ponad rok temu ocena: 77%  5
Żeby usprawnić komunikację trzeba usiąść z kierowcami i motorniczymi i zapytać jakie są problemy . No ale ZKM nie zniży się do tego poziomu i nie będzie rozmawiał z kierowcami . Oni za biurkiem wiedzą co jest potrzebne i co trzeba zmienić
odpowiedz oceń komentarz 10 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
ponad rok temu ocena: 73%  4
Dopóki będą jeździć autobusy Warbusa (te od numeru 711 do 718) nie będę jeździł komunikacja miejską.
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca13
ponad rok temu ocena: 57% 3
740 nie lepsze.
~ AKCJA T4
ponad rok temu ocena: 70%  2
Najpierw to trzeba mieć komunikację z prawdziwego zdarzenia!I ścigać bandy obszczymurków wieczorami!Kanarki idą szybko spać?
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ adamba
ponad rok temu ocena: 80%  1
Panie radny, może spowoduje Pan, by wszystkie rodzaje biletów były dostępne przez Mobilet? Nie można kupić biletu godzinnego - dostępny wyłącznie u kierowcy, ani biletu rodzinnego w weekend. Teraz bardziej mi się opłaca kupić bilet za gotówkę u kierowcy, niż przez aplikacje mobilną. I tyle z nowoczesności.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.