› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak uatrakcyjnić autobus linii "100"?

› bieżące ponad rok temu    21.07.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 18 / 67%
A A A
zdjęcie poglądowezdjęcie poglądowe fot. Konrad Kosacz

Nie trzeba mieć czoła szerokiego na 10 cali, aby dostrzec, że jedyna nocna linia autobusowa w Elblągu nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zamiast narzekać na taki stan rzeczy, postanowiliśmy podrzucić ZKMowi kilka pomysłów, które uatrakcyjniłyby tę linię.

Część elblążan na pojazd linii numer "100" mówi "autobus widmo". Rzeczywiście, z naszych obserwacji wynika, że nie jest to na pewno rentowna linia. Zarówno pierwszym kursem (23:40 z Dworca) jak i ostatnim (03:30) podróżuje zaledwie garstka osób. Co więc zrobić, abyśmy wybrali autobus zamiast taksówki np. podczas powrotu z imprezy?

Po pierwsze: zmienić trasę przejazdu. Wszyscy Ci, którzy wychodzą z pubów/dyskotek na Starym Mieście muszą iść aż na ulicę Hetmańską, aby dotrzeć na "setkę". Autobus musiałby kursować po ulicy Grunwaldzkiej w kierunku Rycerskiej, następnie przez plac Słowiański i Robotniczą. W taki sposób przejeżdżałby obok prawie wszystkich lokali, pubów, restauracji bądź innych punktów usługowych.

Po drugie: modernizacja rozkładu. Kurs o 23:43 z Hetmańskiej, następnie 00:30, a później 03:03 i 03:33 - to jednak troszkę za mało. Przydałby się dodatkowy kurs pomiędzy północą, a trzecią nad ranem, młodzi ludzie (ale i również Ci, którzy dojeżdżają do pracy bądź na pierwszy pociąg z Dworca Głównego) nie pogardziliby dodatkowym odjazdem około 4 nad ranem.

Po trzecie: sam pojazd. Bądźmy realistami - nie potrzebujemy dużego autobusu na taką linię, wystarczy mały bus. To ZKM już wprowadził. Wystarczy konsekwentnie trzymać się tej decyzji.

Po czwarte: analiza wydarzeń elbląskich. Kurs nocny to dla wielu osób jedyna możliwość powrotu np. z Dni Elbląga. ZKM powinien na bieżąco analizować aktualne wydarzenia "na mieście" i względem nich nieznacznie modyfikować rozkład bądź trasę przejazdu (oczywiście jednorazowo). Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele osób zdecyduje się na autobus, a nie taksówkę bądź własne auto.

Po piąte: dorzućcie swoje pomysły. Być może uważacie, że "trupa" nie powinno się reanimować? Być może pomysły, które zaproponowaliśmy są niepotrzebne? Piszcie!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 0%  4
Jak to w co?Stałego sprzedawcę biletów!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 0%  3
a może zrobić też jakis kurs tramwaju nocnego? właśnie między tą północą a 3 rano.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krochmal
ponad rok temu ocena: 77%  2
ZKM to kumunistyczny beto, nic ich nie interesują pomysły ani Wasze, ani Elblążan. Wolą jak za PRLu wozić powietrze niż pasażerów. Tak jak nie chcą zmienić rozkładu w dzień, gdzie kilka autobusów odjeżdża z jednego przystanku w kupie,a niektóre musza czekac blokując pas ruchu bo nie mogą wjechać w zajętą przez inny autobus zatoczkę, po odjechaniu kilku autobusów na następne trzeba czekać 10-15 minut, tak mają gdzieś 100-tkę kursującą w nocy!Nie chcą też na upartego wprowadzić prawdziwych biletów czasowych - co się robi w cywilizowanych miastach lub obniżyć cen istniejących biletów mimo, że trasy są krótkie,a ceny biletów większe niż w Trójmieście! I tak można wymieniać i wymieniać,a i tak grochem o ścianę,przecież komunikacja miejska ma kursować jak chce ZKM,a nie jak oczekują Elblążanie. Powinno się ten pożal się Boże Zarząd wysłać na nauki o konkurencyjności, choć nie wiem czy coś to da, bo pewnie dalej będą się upierać, że przecież jest fantastycznie, bo autobusy i tramwaje kursują
odpowiedz oceń komentarz 10 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ si
ponad rok temu ocena: 88%  1
popieram wszystkie pomysły
odpowiedz oceń komentarz 14 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.