› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak sprawdzić amortyzatory przed zakupem pojazdu?

› poradnik ponad rok temu    7.01.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Jak sprawdzić amortyzatory przed zakupem pojazdu?

Przed zakupem używanego samochodu warto dokładnie sprawdzić jakie części samochodowe będziemy musieli wymienić. Dość często samochody sprzedawane na rynku wtórnym posiadają uszkodzone zawieszenie – amortyzatory, wahacze, łożyska. Dziś przedstawimy Wam jak łatwo można sprawdzić, czy samochód posiada uszkodzone amortyzatory.

 

Chcąc nabyć auto na rynku wtórnym musimy być przygotowani na jego naprawy już we wczesnej fazie eksploatacji. Jest to jeden z powodów, dla których przed zakupem samochodu musimy mieć odłożoną dodatkową kwotę gotówki, która zostanie przeznaczona na naprawy. Zdecydowana większość oferowanych pojazdów na rynku wtórnym już na starcie wymaga sporego wkładu finansowego. Nie powinno nas to dziwić, bo w większości kierowcy sprzedają swoje samochody nie dlatego, że im się znudziły, tylko dlatego, że zaczęły się „sypać”, natomiast auta, które tuż po zakupie nie wymagają wkładu własnego stanowią zaledwie kilka procent rynku.

 

Podróżowanie samochodem z niesprawnymi amortyzatorami z pewnością nie zalicza się do grona bezpiecznych czynności. Wiele osób po zakupie samochodu z miejsca transakcji wsiada do nowo zakupionego pojazdu i odjeżdża nim do domu uprzednio nie sprawdzając stanu jego zawieszenia. Wbrew pozorom można zrobić to na kilka dość prostych sposobów, do których nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy motoryzacyjnej. Zużyte amortyzatory najczęściej objawiają się poprzez:

 • brak stabilności pojazdu w trakcie jazdy
 • kołysanie się auta na boki
 • przechylanie się samochodu na zakrętach
 • wydłużoną drogę hamowania
 • wycieki oleju z amortyzatora
 • nierównomierne zużywanie się opon

Przeglądu amortyzatorów powinno się dokonywać przynajmniej 2 razy w roku. Stanowią one bowiem jeden z najważniejszych elementów zawieszenia samochodowego, który posiada ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Regularne przeglądy amortyzatorów są w stanie realnie wydłużyć ich okres eksploatacji, a oprócz tego gwarantują wysoki komfort podróżowania. W przypadku konieczności wymiany amortyzatorów na nowe należy korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych producentów.

http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html

Podczas dokonywania corocznych przeglądów w Stacjach Kontroli Pojazdów możemy poprosić diagnostę o wydrukowanie wykresu, na którym pokazane będzie w jakim stopniu zużyte są nasze amortyzatory. Wartość ta wyrażana jest w procentach, a różnica na jednej osi pomiędzy oboma amortyzatorami nie powinna przekraczać 30%. Minimalna jakość tłumienia amortyzatora nie powinna być niższa niż 35%. O uszkodzenia amortyzatorów szczególnie łatwo jest zimą, a także wiosną, gdy na drogach zaczyna pojawiać się zatrważająca ilość dziur. Pamiętajmy, że zużyte amortyzatory mogą w dużym stopniu wydłużać długość drogi hamowania, a to może mieć decydujący wpływ na to, czy uda nam się zatrzymać przed poprzedzającym nas pojazdem, czy też przejściem dla pieszych...

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.