› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak przygotować auto do zimy? Kilka praktycznych wskazówek

› bieżące ponad rok temu    28.12.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 2 ocen 8 / 75%
A A A
Jak przygotować auto do zimy? Kilka praktycznych wskazówek fot. Konrad Kosacz

Zima to najtrudniejszy okres nie tylko dla kierowców, ale i również dla samochodów. Zastosowanie kilku naszych porad pozwala zniwelować niedogodności jakie wynikają z utrzymywania się niskich temperatur i opadów śniegu. Co warto zrobić?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zmianę opon z letnich na zimowe. Wbrew obiegowej opinii wśród „starych kierowców” warto to zrobić. Opony zimowe zawierają więcej krzemionki, przez co są bardziej elastyczne i nie twardnieją w niskich temperaturach zachowując miękkość. „Zimówka” posiada również zupełnie inny bieżnik, gdzie znajdziemy więcej lamelek, nacięć i rowków. Pojazd z oponami zimowymi znacznie łatwiej się prowadzi, ale przede wszystkim droga hamowania jest o wiele krótsza (w temperaturach w okolicy zera i poniżej).

Sprawa numer dwa to akumulator, układ wtryskowy oraz świece. Te trzy rzeczy głównie dbają o to, aby nasze auto bez problemu odpaliło, nawet przy dużym mrozie. Wyspecjalizowani mechanicy mogą sprawdzić żywotność naszej baterii – warto to zrobić już dziś.

Warto również zatankować paliwo dobrej jakości z zaufanego źródła. Niewiele osób wie, że koncerny paliwowe zmieniają na zimę skład zarówno benzyny, jak i oleju napędowego czy też LPG. Paliwa premium reklamowane jako paliwa, które wytrzymują mróz do nawet -30 stopni to nie tylko chwyt marketingowy. Warto też zainteresować się depresatorem do silników diesla, który nie dopuści do wytrącenia się parafiny z oleju napędowego.

Rzeczą oczywistą jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych i, w razie potrzeby, wymiana ich na te dostosowane do niskich temperatur. Mowa tutaj nie tylko o płynie do spryskiwaczy, ale przede wszystkim o płynie w układzie chłodzenia. W ekstremalnych przypadkach w niskich temperaturach może pęknąć blok i głowica silnika.

Wszystkie powyższe działania okażą się niepotrzebne jeżeli... nie dostaniemy się do auta. Warto więc poświęcić chwilkę na uszczelki. Warto je zabezpieczyć specjalnymi silikonami, które mają podwójne działanie: guma wolniej się starzeje, drzwi nie przymarzają tak szybko do uszczelki.

Podczas okresu zimowego przyda nam się oczywiście skrobaczka do szyb, odmrażacz do zamków (radzimy nie trzymać go w schowku, w samochodzie), warto też skorzystać z odmrażacza do szyb w płynie – działa szybko i nie pozostawia mikrorys na szybie.

Jeżeli natomiast zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego mechanika warto odwiedzić naszą zakładkę Firmy.elblag.net i przeglądnąć wpisy firmowe poszczególnych punktów. Serdecznie polecamy! 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nwo
ponad rok temu ocena: 33%  2
Wy to już piszecie żeby coś pisać... te wskazówki to są chyba dla przyszłych posiadaczy aut. Każdy kto ma auto wie co trzeba i co musi zrobić przed zimą. Teraz to chyba nawet na kursie prawa jazdy uczą jak przygotować się do zimy.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miskor
ponad rok temu ocena: 0% 1
Niby wszyscy wiedzą, a jak przychodzi co do czego to połowa nie pamięta i np. dzwoni po sąsiadach, bo aku stary padł i auto nie zapali bez kabli. Klasyka. A zachodnie akumulatory do polskich zim nie zawsze przywykłe.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.