› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak przewieźć rower na wakacje?

› poradnik ponad rok temu    17.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak przewieźć rower na wakacje?

Pasjonaci podróży rowerowych często stają przed dylematem dotyczącym tego, w jaki sposób przetransportować swój ukochany sprzęt na wyjazd wakacyjny. Problem zaostrza się zwłaszcza w przypadku rowerów z wyższej półki, gdzie każdy komponent to spory wydatek i trzeba zadbać o to, aby nic podczas podróży nie zostało uszkodzone.

Transport roweru samochodem

Jeden, maksymalnie dwa rowery zmieszczą się do środka przeciętnego samochodu osobowego. Zabieg taki wymaga jednak pewnego zachodu. Po pierwsze - trzeba złożyć siedzenia i zabezpieczyć tapicerkę przed uszkodzeniem. W drugiej kolejności, trzeba rozmontować rowery. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie wyciągnąć siodełko i zdemontować przednie koło. Jednak w przypadku rowerów o większych gabarytach może okazać się konieczne rozmontowanie również kierownicy. Zamiast utrudniać sobie życie, lepiej jest zainwestować w bagażnik rowerowy.

Rodzaje bagażników rowerowych

W sklepach motoryzacyjnych można natknąć się na dwa rodzaje bagażników rowerowych - bagażniki dachowe na rowery oraz bagażniki rowerowe na hak. Zarówno jeden jak i drugi model ma swoje minusy i plusy. Wybór najlepszego rozwiązania jest kwestią bardzo indywidualną - warto zastanowić się nad jedną i drugą opcją.

Bagażniki dachowe

Bagażniki dachowe na rowery to najbardziej popularne rozwiązanie. Można je zamontować praktycznie w każdym modelu samochodu. Kupując ten rodzaj bagażnika trzeba jedynie zwrócić uwagę na system montażowy. Inne bagażniki będą odpowiednie dla samochodów posiadających relingi, a inne dla takich gdzie wcześniej trzeba przymocować specjalne belki poprzeczne. To, że bagażniki dachowe pasują do większości samochodów to zdecydowanie ich plus. A jakie są minusy tego rozwiązania? Umieszczanie rowerów na dachu samochodu może być problematyczne zwłaszcza dla osób niskiego wzrostu. Tacy kolarze powinni wybrać bagażniki rowerowe na hak.

Bagażniki montowane na haku

Ograniczeniem w przypadku bagażników montowanych z tyłu samochodu jest to, że auto musi posiadać hak holowniczy, a jego założenie generuje kolejne koszty. Nie ma co jednak ukrywać - zakładanie rowerów na bagażnik montowany na haku jest o wiele mniej problematyczne niż w przypadku bagażników dachowych. Pojawia się tu jednak jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Rowery przewożone z tyłu samochodu są bardziej narażone na kolizje drogowe. Wystarczy bowiem, ze kierowca jadący z tyłu nie zdąży wyhamować na światłach i już rowery mogą ulec znacznemu uszkodzeniu. Bagażniki dachowe w tym względzie są bardziej bezpieczne.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.