› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak przechowywać opony?

› poradnik ponad rok temu    15.11.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Większość kierowców korzysta z dwóch kompletów opon – letnich i zimowych. Równie ważne, jak zmiana ogumienia w odpowiednim czasie, jest przechowywanie zdjętych opon we właściwy sposób: jeżeli nie zwrócimy uwagi na to, gdzie i jak będą pozostawione na kilka miesięcy, może okazać się, że nie będą nadawały się do użycia, mimo odpowiedniej głębokości bieżnika.

Przygotowanie do przechowywania
Zdjętych opon nie należy pozostawiać z kamieniami w bieżniku, nie mogą być też zabrudzone. Powinno się umyć je i wysuszyć (zapobiegnie to korozji metalowych elementów opony).

Z felgami poziomo
Opony z felgami najlepiej przechowywać na specjalnych wieszakach lub poziomo: pojedynczo lub w stosach składających się maksymalnie z czterech opon. Jeśli składujemy je w stosach, powinniśmy obniżyć ich ciśnienie, by opierały się na felgach, a nie bokach opon.

Bez felg – obracając
Opony zdjęte z felg powinno się ustawiać pionowo, można też kłaść je na płasko. Aby ograniczyć deformacje, stojące opony warto obracać o 90 stopni raz na miesiąc.

Miejsce jest istotne
Ogumieniu zagraża także wilgoć, wysoka temperatura i substancje chemiczne. Nie można więc pozostawiać opon w pobliżu grzejników, rur i innych nagrzewających się urządzeń lub otwartego ognia. Powierzchnia, na której są pozostawiane nie może być zanieczyszczona produktami ropopochodnymi, substancjami chemicznymi, nie powinna być też wilgotna. Ogumienie należy też chronić przed promieniami słonecznymi i wilgocią.

 Opony mogą zdeformować się także w nie używanym przez dłuższy czas pojeździe. W aucie pozostawionym bez ruchu na co najmniej miesiąc powinno się ustawić go na podpórkach. W innym wypadku istnieje ryzyko odkształcenia lub wystąpienia zmian w strukturze, grożącym pęknięciem opony w trakcie jazdy.

Jeżeli nie będziemy kłaść na oponach ciężkich przedmiotów, przechowywać je w pokrowcach i chronić je przed szkodliwymi substancjami oraz ostrymi przedmiotami, będziemy mogli cieszyć się z ich dobrego stanu długo, aż bieżnik osiągnie minimalną głębokość. Jeśli jednak mamy problemy z prawidłowym przechowywaniem ich, możemy zlecić to warsztatowi wymieniającemu opony.

źródło:

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.