› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak prawidłowo przechowywać felgi i opony?

› poradnik ponad rok temu    23.03.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jak prawidłowo przechowywać felgi i opony?

Właściwe przechowywanie opon poza sezonem jest podstawą zachowania ich właściwości i żywotności. Będzie to miało wpływ na dalsze użytkowanie. Podobnie rzecz się ma z felgami, które z założonymi oponami są przechowywane w oczekiwaniu na nadejście ich sezonu. Jak je prawidłowo przechować tak by jak najdłużej cieszyły oko swoim wyglądem i nie uległy wpływowi czasu i innych warunków?

Gdzie przechowywać opony i felgi?

„Warunków przechowywania, pielęgnacji należy szczególnie przestrzegać w przypadku felg chromowanych czy polerowanych ze względu na ich duże walory estetyczne, ale tym samym mniej odporne powłoki lakiernicze”. (cytat pochodzi ze strony http://ladnefelgi.pl/).

Miejsce przechowywania felg i opon powinno spełniać kilka warunków, które są istotne szczególnie w stosunku do magazynowanych opon. Po pierwsze opon i felg nie można przechowywać „pod chmurką”. Pomieszczenia, w których przechowywane będą opony lub felgi aluminiowe muszą być suche, przewiewne lub wentylowane. Opony muszą być złożone w miejscu zacienionym, bez narażenia na działanie światła, szczególnie słonecznego oraz bez kontaktu ze źródłami ciepła, które mogą prowadzić do erozji mieszanki kauczukowej.

Przygotowanie

Przygotowanie opon i felg do przechowywania ma kluczowy wpływ na ich późniejszą kondycję. Karygodnym błędem, czasami popełnianym przez użytkowników, jest wrzucenie wilgotnych i brudnych, dopiero co zdjętych z auta kół w foliowe worki i szczelne ich zawiązanie. Niestety „karą” za takie zachowanie, szczególnie w przypadku felg aluminiowych, jest utrata połysku oraz postępująca korozja powierzchni felg stymulowana przez osiadłe na jej powierzchni zanieczyszczenia takie jak sól, ziarna piasku, opiłki z okładzin hamulcowych itp. Alufelgi narażone są w czasie jazdy, szczególnie zimą, na różne mniejsze i większe kolizje ze znajdującymi się na drogach kamieniami oraz kawałkami asfaltu lub lodu, które prowadzą do powstania mechanicznych uszkodzeń warstwy lakieru i późniejszych zmian. Dlatego felgi, szczególnie alufelgi należy przed przechowywaniem staranie umyć, najlepiej z użyciem specjalnych środków pielęgnujących do felg. Należy przy tym zwrócić uwagę na dobór preparatu, tak by nie uszkodzić powierzchni czyszczonych alufelg. Dotyczy to zwłaszcza alufelg chromowanych lub polerowanych, których powłoka lakiernicza jest znacznie cieńsza i delikatniejsza. Po umyciu felgi aluminiowe trzeba starannie wysuszyć, a po tym można je dodatkowo zabezpieczyć preparatem chroniącym przed brudem, np. woskiem samochodowym. Podobnie zabezpiecza się felgi stalowe.

Przechowywanie

Kompletne koła należy przechowywać, wieszając je na specjalnych wieszakach lub stojakach do kół (przydatnych zwłaszcza wtedy kiedy chce się przechować wysokiej klasy felgi aluminiowe o polerowanych lub chromowanych powierzchniach). Jeśli nie ma się dostępu do wieszaków lub stojaków, lub po prostu brakuje miejsca na ich użycie, to koła kładzie się jedno na drugim (co najwyżej cztery sztuki), po uprzedniej redukcji ciśnienia w oponach tak by koła opierały się na felgach nie na bokach opon. W przypadku alufelg warto je przedzielić np. kawałkami tektury lub miękkiej płyty. Kompletnych kół nie przechowujemy, stawiając je pionowo. Pionowo z kolei stawia się same opony, które około raz na miesiąc należy obracać. Nie należy kłaść jedna na drugiej, a już tym bardziej nie wiesza się opon na żadnych wieszakach lub hakach.

Prawidłowe przygotowanie felg, zwłaszcza alufelg do przechowywania pozwoli na utrzymanie ich piękna i zachowanie ich żywotności przez dłuższy czas.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.