› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak prawidłowo dbać o hamulce w samochodzie?

› bieżące ponad rok temu    15.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak prawidłowo dbać o hamulce w samochodzie?

Podczas codziennej eksploatacji samochodu zwracamy uwagę na poziom zużycia paliwa, jesteśmy też wyczuleni na wszelkie oznaki nieprawidłowej pracy silnika. Coraz bardziej zaawansowane systemy informacyjne dostarczają niezbędnych komunikatów o temperaturze oleju i cieczy chłodzącej, potrafią też zaalarmować o zbyt niskim ciśnieniu powietrza w oponach. A co z hamulcami? Czy na pewno wiemy jak prawidłowo o nie zadbać?

Właściwa kontrola

System hamulcowy z całą pewnością jest newralgicznym elementem bezpieczeństwa podróży. Kontrola jego stanu to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas rutynowych przeglądów. Jednak zarówno producenci, jak i zdrowy rozsądek podpowiadają, by sprawdzania nie ograniczać jedynie do wizyt na stacjach diagnostycznych. Wszelkie zaniedbania stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, tak kierowcy i pasażerów, jak i innych użytkowników dróg. Nie warto oszczędzać, nieracjonalne próby cięcia kosztów w tym zakresie mogą nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje.

Prawidłowo przeprowadzone czynności diagnostyczne obejmują kontrolę poziomu płynu hamulcowego, stanu przewodów, a wreszcie ocenę stopnia zużycia tarcz i klocków hamulcowych. Przyjrzyjmy się tym elementom.  Producenci samochodów precyzyjnie określają okres użyteczności płynu hamulcowego Powinien być on wymieniany w całym układzie zgodnie z zaleceniami, po upływie określonego czasu - zazwyczaj są to dwa lata, lub po pokonaniu zdefiniowanego dystansu, jednak nie rzadziej niż co 60 tysięcy kilometrów. Wydłużenie tego okresu sprawia, że mocno higroskopijny płyn na skutek wchłaniania wody traci swoje właściwości, doprowadzając do stopniowego spadku skuteczności hamowania. W ekstremalnych przypadkach hamulce mogą całkowicie odmówić posłuszeństwa.

Dobór części zamiennych

Kontrola przewodów obejmuje sprawdzenie fizycznego stanu instalacji oraz weryfikację stopnia szczelności. Wszelkie ubytki są całkowicie niedopuszczalne, ponieważ nawet mały, pozornie niegroźny wyciek może spowodować spadek poziomu płynu poniżej wartości minimalnej, a to w prosty sposób prowadzi do utraty kontroli nad prędkością pojazdu.

Najczęściej wymienianymi elementami układu są klocki oraz tarcze hamulcowe. Z ich wymianą nie warto czekać do ostatniej chwili. Zużyte klocki potrafią zniszczyć tarcze, a to skutkuje niepotrzebnymi i niemałymi wydatkami. Nie warto również oszczędzać na częściach. Najtańsze zamienniki mają nie tylko mniejszą skuteczność, ale też okres ich życia jest zdecydowanie krótszy.

Na szczęście zakup dobrych jakościowo części nie musi drenować kieszeni kierowcy. Renomowane sklepy internetowe, do których należy na przykład Getparts.pl, oferują szeroki wybór części  akcesoriów motoryzacyjnych. Asortyment obejmuje zarówno produkty oryginalne, jak i markowe zamienniki. Pracownicy dysponują wiedzą i doświadczeniem, potrafią pomóc w wyborze tak, aby zakup był nie tylko trafiony, ale też gwarantował długą i bezproblemową eksploatację. Połączenie wysokiej jakości z łatwością zakupu i przystępnymi cenami sprawia, że dbałość o bezpieczeństwo staje się obowiązkiem prostym i łatwym w realizacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.