› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak pielęgnować skórę dziecka?

› bieżące ponad rok temu    3.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak pielęgnować skórę dziecka?

Inaczej dba się o skórę noworodka, inaczej o skórę niemowlęcia, a jeszcze inaczej o skórę małego dziecka. Wynika to z faktu, że skóra dojrzewa i staje się odporna na coraz więcej czynników zewnętrznych. O ile więc w pierwszych dnia i miesiącach życia bardzo ważne jest, aby szczególnie uważać na kosmetyki dla dzieci, po paru latach możemy zacząć myć dziecko kosmetykami, których same używamy.

Pielęgnacja skóry noworodka

Bardzo ważne jest, aby po narodzinach wybierać kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia. Są one z reguły bardzo delikatne, hipoalergiczne i nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby wywołać alergię lub podrażnić skórę. Do kąpieli najlepiej kupić emulsję lub płyn, który będziemy dodawać do wody w wanience. Nie ma potrzeby nakładania kosmetyków bezpośrednio na skórę maluszka. Dotyczy to również główki.

Po kąpieli nie trzyjmy skóry dziecka ręcznikiem, wystarczy delikatnie dociskać tkaninę do delikatnej skórki dziecka. Zadbajmy także o to, aby ręcznik był miękki i dobrze chłonął wodę. Do smarowania z kolei można sięgnąć po oliwkę bądź balsam, aby zapewnić skórze noworodka ochronę. Osobną kwestią jest dbanie o strefę pieluszkową — tę trzeba myć za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Można w tym celu używać chusteczek nawilżanych. Uważajmy jednak, bo mogą one podrażnić, jeśli wybierzemy niewłaściwe. Dlatego czytajmy składy i unikajmy silnych detergentów lub po prostu przemywajmy pupcię wodą z mydłem.

Kosmetyki dla dzieci — niemowlę

Od mniej więcej trzeciego miesiąca życia kąpiele mogą być już nie tylko powinnością, ale również zabawą. Dlatego niektóre dzieci lubią już wtedy kąpać się codziennie, pomimo iż nadal nie ma takiej potrzeby. Zabawa na dobre rozkręci się, gdy dziecko zacznie chwytać i samo siadać.

Na rynku można znaleźć kosmetyki dla dzieci od trzeciego, czwartego czy szóstego miesiąca życia. Nadal jednak zwracajmy uwagę na skład produktu. Najlepiej postawić na naturalne, sprawdzone kosmetyki dla dzieci.

Kosmetyki dla małych dzieci

Od trzeciego roku życia skóra dziecka jest już na tyle dojrzała, że od czasu do czasu kąpiel w kolorowej, pachnącej wodzie z bańkami nie będzie stanowić problemu. Oczywiście, jeśli dziecko nie ma żadnych alergii, chorób dermatologicznych lub nie ma innych przeciwwskazań do tego typu praktyk.

Im dziecko starsze, tym dłuższe ma też włoski, w wieku dwóch czy trzech lat można już pomyśleć o osobnym kosmetyku do mycia włosów. Nadal szukajmy takich kosmetyków, w których nie ma silnych detergentów i koniecznie pamiętajmy o dokładnym spłukaniu wszelkich myjadeł po zakończonej zabawie w wodzie.

Dwa latka to też taki czas, gdy powinno się zacząć dbać o swoje ząbki. Nie dawajmy jednak dziecku myć zębów pastą dla dorosłych. Są one zdecydowanie za mocne, mogą szczypać i tym samym zniechęcić do dbania o zęby. Poza tym są niebezpieczne przy połknięciu, szczególnie niebezpieczne jest spożywanie fluoru, który jest niemal w każdej paście. Dopóki dziecko nie urośnie, najlepiej kupować pasty dla dzieci bez fluoru.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.