› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak otrzymać darmową opinię rzeczoznawcy samochodowego?

› poradnik 6 miesięcy temu    19.05.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak otrzymać darmową opinię rzeczoznawcy samochodowego?

Wypadek, kolizja z nie twojej winy i zbyt niska wycena naprawy? Rozważ skorzystanie z opinii niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Możesz ją otrzymać za darmo. Jak to zrobić?

Bezpłatna opinia rzeczoznawcy samochodowego 

Zbyt niska wycena naprawy samochodu zdarza się bardzo często. Efektem tego jest niestety dla osoby poszkodowanej zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. W sumie nie ma co się dziwić, rzeczoznawca samochodowy pracuje przecież na rzecz firmy ubezpieczeniowej. Towarzystwo ubezpieczeniowe, jak każda inna firma chce osiągać możliwie najwyższe dochody. 

Można jednak łatwo i co ważne całkowicie bezpłatnie zweryfikować, czy kosztorys naprawy pojazdu został sporządzony prawidłowo. 

Wystarczy przesłać do nas kosztorys naprawy pojazdu, a nasi rzeczoznawcy w ciągu maksymalnie 2-3 dni zweryfikują jego poprawność. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a można sporo zyskać. Średnia wypłacana przez nas dopłata do odszkodowania wynosi 2300 zł - wyjaśnia Patrycja z totwojakasa.pl. 

Jak się okazuje niemal każdy kosztorys zawiera zaniżenia. Najczęściej zamiast części oryginalnych wycena zawiera sporo tańsze części nieoryginalne - tzw. zamienniki. Ponadto brana jest pod uwagę zbyt niska stawka za robociznę czy to mechanika, blacharza czy lakiernika. Oczywiście to nie wszystkie triki, które stosują ubezpieczyciele, aby wypłacić jak najmniej. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego? 

W niektórych sytuacjach skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego jest wręcz niezbędne. Oprócz wspomnianej wcześniej weryfikacji sporządzonego przez zakład ubezpieczeń kosztorysu naprawy pojazdu warto zwrócić się do rzeczoznawcy o opinię w sytuacji:

 • zamiaru zakupu samochodu używanego - chodzi tutaj w szczególności o pojazd o sporej wartości, 
 • zamiaru wystawienia samochodu na sprzedaż - jeśli jest to np. bardzo rzadki model,
 • ubiegania się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu - dotyczy młodszych roczników, 
 • sprowadzenia pojazdu z zagranicy,
 • po wykonanej naprawie pojazdu, 
 • w przypadku składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. 

Ile kosztuje opinia niezależnego rzeczoznawcy? 

Generalnie raczej ciężko jest znaleźć jednolity cennik za opinię niezależnego rzeczoznawcy. Powód jest prosty. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a więc i koszt usługi jest wyceniany indywidualnie. 

Można jednak przyjąć tzw. widełki. Wycena samochodu osobowego kosztuje między 250 a 500 zł. Natomiast za szacowanie szkód rzeczoznawca motoryzacyjny pobiera opłatę wynoszącą około 300-500 zł.  

Co potrzebuje rzeczoznawca motoryzacyjny do sporządzenia opinii? 

Warto przedstawić rzeczoznawcy wszystkie dokumenty, które są związane z danym pojazdem czy zdarzeniem drogowym. W przypadku wypadku czy kolizji dla rzeczoznawcy przygotuj: opis zdarzenia, dokumentację zdjęciową, notatkę policyjną oraz kosztorys naprawy pojazdu. 

W tym miejscu należy wspomnieć art. ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zgodnie z nim firma ubezpieczeniowa nie może odmówić dostępu do informacji oraz dokumentów, na podstawie których ustala się prawo do odszkodowania oraz jego wysokości. 

Zaniżone odszkodowanie - co robić? 

Jeśli uważasz, że ubezpieczyciel wypłacił ci zbyt mało, to rozważ skorzystanie z oferty dopłaty do odszkodowań. Na rynku są firmy takie jak totwojakasa.pl, które bezpłatnie weryfikują kosztorys naprawy pojazdu i wypłacają należną dopłatę w ciągu maksymalnie kilku dni. 

Możesz też samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem. Pierwszym krokiem jest złożenie odwołania od decyzji. W przypadku odrzucenia reklamacji można zwrócić się do Rzecznika Finansowego lub złożyć pozew w sądzie. Rozwiązania te jednak wymagają twojego zaangażowania i bywają czasochłonne. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.