› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jak oszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC?

› bieżące ponad rok temu    25.07.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Jak oszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC staje się coraz droższe. Kierowcy szukają więc sposobów na wykup taniej polisy. Chociaż coraz trudniej o taką możliwość, nadal można zaoszczędzić na OC nawet 40%. Sprawdź, jak wybrać polisę i nie przepłacić.

Posiadanie ubezpieczenia OC to obowiązek regulowany ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Brak polisy oznacza dla właściciela pojazdu poważne konsekwencje finansowe. Dlatego kierowcy, choć bardzo narzekają na wysokie ceny OC, zmuszeni są do wykupienia polisy. Może być jednak ona tańsza.

Od czego zależy wysokość polisy OC?

Chociaż polisa OC jest objęta takim samym zakresem ubezpieczeniowym w każdej firmie ubezpieczeniowej, różna jest polityka cenowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki i zwyżki według ustalonego przez siebie regulaminu. Można jednak wymienić kilka czynników, od których zależy koszt OC.

Do czynników tych zalicza się m.in.: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, wiek i marka pojazdu. Ponadto ubezpieczyciel bierze pod uwagę to, czy z samochodu będą korzystać inne osoby, np. niedoświadczeni kierowcy.Porównaj oferty firm ubezpieczeniowych

Często popełnianym błędem jest przedłużenie polisy u tego samego ubezpieczyciela na podobnych warunkach. Chociaż może to być korzystna opcja, warto przeanalizować oferty pozostałych firm. Tanie ubezpieczenie samochodu w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl pozwoli spojrzeć na obowiązkową polisę znacznie szerzej. Serwis zawiera bowiem dane 16 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki temu dotrzesz do najkorzystniejszej oferty. Jak pokazuje symulacja, możesz zaoszczędzić nawet do 40%.

Wykup polisę OC w pakiecie

Jeśli chcesz obniżyć wysokość składki OC, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia w pakiecie z inną polisą. Wiele firm ubezpieczeniowych sprzedaje ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach, jeżeli kierowca zdecyduje się na OC połączone z AC. Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu assistance, które może przydać się podczas podróży.

Zdecyduj się na ustanowienie współwłasności

Cena polisy OC zależy od posiadanych przez kierowcę zniżek przyznawanych za każdy rok bezszkodowej jazdy. Jeżeli kierowca nie jest doświadczony lub na skutek kolizji z własnej winy stracił zniżki, musi liczyć się z wysoką składką - to efekt dużego ryzyka ubezpieczeniowego, na które właściciel pojazdu naraża ubezpieczyciela. By jednak tego uniknąć i płacić niższe OC, warto rozważyć opcję ustanowienia współwłasności auta. Jeśli współwłaścicielem pojazdu będzie osoba posiadająca wysokie zniżki, wówczas koszt polisy ulegnie obniżeniu - zgodnie z wartością będącą różnicą między wysokością zniżek a wysokością zwyżek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kierowca2
ponad rok temu 2
Mam to szczęście, że jako młody kierowca nie płaciłem tak wysokiego OC. Jestem teraz po trzeciej zmianie ubezpieczyciela i dopiero w Compensie dostałem fajny rabat przy kolejnym przedłużeniu umowy. Aż tak mocno nie odczułem tych ostatnich podwyżek ubezpieczeń.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ubea
ponad rok temu 1
Wiek rzeczywiście wpływa bardzo na cenę polisy, ale i młodzi kierowcy mają szansę na tańsze OC - nieco sposobów można znaleźć tutaj https://ubea.pl/5-sposobow-na-...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.