› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak korzystnie sprowadzić i zarejestrować auto z UE?

› poradnik ponad rok temu    18.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
Jak korzystnie sprowadzić i zarejestrować auto z UE?

Od wielu lat rodacy masowo sprowadzają samochody pochodzące z krajów UE. To dobry sposób na znalezienie wyjątkowego egzemplarza w nienagannym stanie technicznym, a w wielu przypadkach szansa na poczynienie sporych oszczędności. Czy formalności związane z rejestracją samochodu zakupionego za granicą są skomplikowane i mogą przysporzyć kłopotu? Jakie procedury obowiązują właściciela sprowadzonego samochodu? Jakie dokumenty są niezbędne?

Import prywatny czy poprzez pośrednika?


Chcąc kupić dobry samochód najkorzystniej jest udać się osobiście poza granicę kraju i samodzielnie dokonać zakupu wybranego egzemplarza. Wiąże się to jednak z pewnymi trudnościami: nie każdy potrafi odnaleźć się w obcym kraju, pewnym rozwiązaniem może być skorzystanie usług ludzi, którzy za odpowiednią opłatą pomogą szukać, a następnie załatwić niezbędne formalności w obcym kraju. Drugą metodą jest zakup od osoby bądź komisu samochodowego, który zajmuje się sprowadzaniem aut. Niestety, istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo na trafienie podrasowanego złomu, czyli samochodu, który tylko na pierwszy rzut oka wygląda idealnie. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, trudno zatem wskazać w jednoznaczny sposób najkorzystniejsze rozwiązanie; decyzję trzeba podjąć samodzielnie.

Formalności związane z rejestracją sprowadzonego pojazdu

W przypadku zakupu pojazdu w komisie samochodowym lub od pośrednika, w większości przypadków istnieje możliwość odebrania auta, które jest już całkowicie przygotowane do rejestracji. W takim wypadku wystarczy udać się z otrzymanymi dokumentami do wydziału komunikacji i tam dokonać rejestracji samochodu. Istnieje również możliwość dokonania wszystkich czynności we własnym zakresie, które będą takie same, jak w przypadku prywatnego importu samochodu.

Czynności, które muszą być dokonane po zakupie samochodu

Kupując auto za granicą należy postępować według określonego schematu, nabywając takie auto w Polsce, można uniknąć większości formalności. Warunkiem koniecznym podczas kupna auta w obym kraju jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Należy zadbać o umowę sprzedaży lub fakturę zakupu, następnie musi zostać przekazany dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a jeśli pojazd został wyrejestrowany, także potwierdzenie tej czynności. Z tymi dokumentami należy się udać do odpowiedniego urzędu komunikacji w celu wyrobienia tablic zjazdowych, konieczne będzie też ubezpieczenie na czas podróży. Po przyjeździe do Polski trzeba zadbać o tłumaczenie dokumentów, opłacenie akcyzy, podatku VAT, opłaty recyklingowej, następnie należy przeprowadzić badania techniczne, jeśli nie zostaną uznane te wykonane zagranicą. Po więcej szczegółów, a zwłaszcza wysokość opłat i terminów, jakie obowiązują na wykonanie tych wszystkich czynności przed rejestracją samochodu, należy się udać na przykład na stronę autorejestracja.info. Z tak przygotowanymi dokumentami powinno się udać do stosownego wydziału komunikacji, by zarejestrować samochód. Należy jeszcze pamiętać, by najpóźniej tego samego dnia wykupić ubezpieczenie OC.

Zakup auta poza granicą kraju, a następnie jego rejestracja w Polsce może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Jednak samodzielne poszukiwanie odpowiedniego egzemplarza, jego zakup i rejestracja samochodu w kraju wymagają odpowiedniej wiedzy. Istnieje także możliwość skorzystania z ofert firm pośredniczących w zakupie, jednak nie gwarantuje to nabycia auta w nienagannym stanie technicznym. Również wtedy zachodzi konieczność dokładnego sprawdzenia pojazdu przez specjalistę. W każdym z takich przypadków należy dokładnie przemyśleć zakup, a gdy do niego dojdzie, zapoznać się ze wszystkimi czynnościami oraz terminami, w których należy przeprowadzić rejestrację samochodu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.