› poradnik |
ponad rok temu
27.01.2012 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Felgi samochodowe zazwyczaj przegrywają starcie z dziurawymi drogami, wysokimi krawężnikami i solą sypaną na ulice. Nic strasznego się nie dzieje, jeśli uszkodzenia są wyłącznie kosmetyczne, znacznie gorzej, gdy felga zostanie skrzywiona lub pęknie. Znalezienie obręczy o tym samym wzorze często jest niewykonalne, a koszt nowego kompletu potrafi zrujnować kieszeń.
W takim przypadku jedynym rozsądnym wyjściem jest naprawa felg. Każdą podrapaną i obtartą obręcz da się zregenerować. Gdzie? Wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej hasło "renowacja felg", a pokaże się nam kilka stron z adresami witryn firm zajmujących się ich regeneracją. Znakomita większość ofert dotyczy lakierowania obręczy metodą proszkową. O wiele trudniej znaleźć zakłady malujące na mokro.
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - ładne pomalowanie felgi tą metodą jest bardzo pracochłonne, a zatem dla wielu nieopłacalne. Dzięki metodzie proszkowej, która obejmuje utwardzanie farby w piecu, otrzymuje się powłoki wytrzymałe i odporne na ścieranie, jednak jej przeciwnicy twierdzą, że są one mniej estetyczne od efektu pracy fachowego lakiernika. Prawda jest taka, że wiele zależy od doświadczenia warsztatu i rodzaju użytych farb.
Jak zatem wybrać dobry warsztat? Najlepiej poprosić o pokazanie 2-3 kompletów już zregenerowanych felg czekających na odbiór. Na ich podstawie łatwo ocenimy, czy taka jakość usługi nas satysfakcjonuje. Oczywiście, trzeba pamiętać, że mimo obietnic niektórych warsztatów, iż każdą felgę da się naprawić, nie należy ratować ich za wszelką cenę. Bez problemu można odtworzyć część zniszczonych rantów, które najczęściej są uszkadzane, jednak poważnych pęknięć i ubytków lepiej nie naprawiać. W końcu to element istotny dla naszego bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że zazwyczaj z felg nie znikną małe odpryski i rysy. Po prostu szpachlowanie przy zastosowaniu malowania proszkowego nie wchodzi w grę.
Renowacja obręczy krok po kroku
Każdy serwis zajmujący się regeneracją felg zaczyna od wstępnej oceny uszkodzeń. W trakcie oględzin decyduje się o tym, czy nadają się one do naprawy, a także szacuje koszty. Zazwyczaj większość nawet mocno sfatygowanych i pokrzywionych obręczy można bezpiecznie naprawić – wyjątek stanowią skrzywienia w osi felgi (często powstają podczas kolizji, po uderzeniu bocznym) oraz poważne pęknięcia elementów nośnych. Koszt kompletnej renowacji felg stalowych wynosi od 40 do 150 zł (za sztukę), a w przypadku obręczy ze stopów lekkich – od 50 do prawie 300 zł (w zależności od rozmiaru). Do tego trzeba doliczyć cenę ewentualnego prostowania (40-50 zł), spawania (20-40 zł) oraz toczenia rantu (ok. 10 zł).
źródło: http://www.moto.wp.pl
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |