› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak działa katalizator w samochodzie?

ponad rok temu    6.02.2023
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak działa katalizator w samochodzie?

Zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat zasady działania katalizatora pozwala kierowcom zrozumieć, dlaczego jest to wyjątkowo ważna część w samochodach. W związku z tym przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, co wpływa na żywotność wspomnianego elementu, jak działa katalizator samochodowy, a także gdzie w razie potrzeby można zamówić wysokiej jakości części w atrakcyjnych cenach.

 1. Zasada działania katalizatora
 2. Co może oznaczać nagły wzrost zużycia paliwa?
 3. Jak dbać o katalizator samochodowy?
 4. Wymiana katalizatora w dobrej cenie

W końcu nie da się zaprzeczyć, że jednym z podstawowych elementów każdego pojazdu jest układ wydechowy, który wbrew pozorom jest dość skomplikowany. Jego najważniejszym elementem jest właśnie katalizator samochodowy. Jakby tego było mało, już od 1995 roku obowiązują w Polsce przepisy, zgodnie z którymi każde auto musi spełniać określone normy emisji spalin, co jest możliwe dzięki stosowaniu sprawnego katalizatora.

Zasada działania katalizatora

Katalizator samochodowy zbudowany jest z trzech kluczowych części: obudowy, nośnika (jego struktura przypomina plaster miodu) oraz otuliny. Katalizator montuje się w początkowej części układu wydechowego, przez co niedoświadczone osoby mogą go pomylić z tłumikiem.

W zależności od typu auta zastosowany reaktor katalityczny może występować w różnych konfiguracjach. Nie ma to jednak wpływu na to, za co odpowiada ten element układu wydechowego. Za każdym razem, gdy dochodzi do kontaktu ze szkodliwymi spalinami, zachodzi specjalna reakcja chemiczna, dzięki której szkodliwe substancje rozkładane są na bezpieczniejsze związki.

Co może oznaczać nagły wzrost zużycia paliwa? 

Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że uszkodzony katalizator może powodować zwiększone zużycie paliwa. W takim przypadku najczęściej nie chodzi jednak o typowe uszkodzenia mechaniczne, ale o zwyczajne zatkanie się katalizatora. 

Jak dbać o katalizator samochodowy?

W celu zwiększenia żywotności katalizatora wystarczy tak naprawdę stosować się do kilku prostych porad. Jest to o tyle istotne, że chociaż polski producent oferuje nowe katalizatory w niskich cenach, to jednak ich wymiana wiąże się z koniecznością oddania auta do warsztatu, na co nie każdy kierowca może sobie pozwolić ze względu na pracę i inne obowiązki.

Lepiej więc postarać się w miarę możliwości zadbać o żywotność posiadanego katalizatora, szczególnie że większość tych czynności wpłynie korzystnie również na inne elementy pojazdu. Duże znaczenie ma przede wszystkim jakość stosowanego paliwa. Warto również unikać jeżdżenia po wybojach i zachować ostrożność podczas wjeżdżania na wysokie krawężniki. Trzeba również ograniczyć jazdę na krótkich odcinkach drogi, bo silnik nie może się wówczas dobrze nagrzać, przez co do układu wydechowego dostaje się bogata mieszanka.

Wymiana katalizatora w dobrej cenie

Jeżeli stwierdzone zostało uszkodzenie katalizatora w trakcie okresowego badania technicznego lub kierowca zauważył niepokojące objawy, które wskazują, że najprawdopodobniej miała miejsce awaria katalizatora, należy jak najszybciej wymienić uszkodzony element. Sprawny katalizator można znaleźć w ofercie polskiego producenta RM Motors. Pomimo konkurencyjnych cen, są to wysokiej jakości elementy, które świetnie poradzą sobie z oczyszczaniem spalin z niepożądanych i szkodliwych związków. Z aktualną ofertą dostępnych katalizatorów można się zapoznać na stronie wspomnianej firmy. W tym celu wystarczy przejść do zakładki katalizator samochodowy, a następnie znaleźć odpowiedni model. Cały proces jest o tyle łatwy, że użytkownik może skorzystać z licznych filtrów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.