› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak dobierać opony do motocykli? Krótki poradnik przed startem sezonu

› poradnik ponad rok temu    5.02.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak dobierać opony do motocykli? Krótki poradnik przed startem sezonu

Każdy motocyklista, bez względu na rodzaj posiadanej maszyny, poziom umiejętności i doświadczenie, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ogromny wpływ na jego komfort i bezpieczeństwo ma dobre ogumienie. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę na etapie zakupu opon motocyklowych. Znajdziesz tutaj również przydatne informacje, jeśli masz skuter i potrzebujesz nowych opon do jednośladu o mniejszej mocy.

Specyfikacja techniczna motocykla

Zawsze zaczynamy od jej lektury, ponieważ każdy producent maszyny podaje użytkownikom dokładne zalecenia dotyczące wyboru ogumienia. Chodzi przede wszystkim o rozmiar, przy czym warto zwrócić uwagę na to, że w wielu motocyklach – zwłaszcza sportowych – stosuje się zupełnie inne opony na tył i na przód (opona na tylnym kole jest znacznie szersza). Jeśli nie masz jakichś specjalnych preferencji i dopiero oswajasz się z motocyklem, to rozsądnie będzie tutaj zaufać zaleceniom producenta.

Najważniejsze jest przy tym to, aby przez pomyłkę nie kupić opony, która ma za mało czy za dużo cali w stosunku do felgi. Choć może to brzmieć śmiesznie, to takie sytuacje się zdarzają. Nagminne jest również zmienianie rozmiaru opon (zwykle na wyższe) bez żadnego konkretnego powodu. Warto pamiętać, że opona jest częścią zawieszenia motocykla i ma duży wpływ na jego trakcję oraz geometrię. Nie ma zatem sensu poprawiać producenta i lepiej trzymać się jego zaleceń odnośnie do rozmiaru opon.

Typ opony

Ma bezpośredni wpływ na to, jakie jest jej przeznaczenie. Opony do motocykli znacząco różnią się od tych samochodowych – widać to na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim mamy szerszy wybór rodzajów ogumienia, przeznaczonych do konkretnych maszyn i warunków drogowych.

Przykładowo: jeśli masz motocykl enduro i zamierzasz go wykorzystywać wyłącznie do jazdy po trudnym terenie, to oczywiście powinieneś wybrać opony cross z bieżnikiem typu kostka. Są to opony z przeznaczeniem na błoto, kamienie, glinę, trawę etc., które świetnie radzą sobie na bezdrożach czy w górach. Z drugiej jednak strony kompletnie nie nadają się do jazdy po asfalcie – z uwagi na generowane drgania, hałas i błyskawiczne zużywanie się bieżnika.

Oczywiście zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy planujesz jeździć po torze czy równej nawierzchni, gdzie potrzebna jest Ci przede wszystkim świetna przyczepność. Wówczas powinieneś zainwestować w opony sportowe, z charakterystycznymi nacięciami. Wśród motocyklistów bardzo dobrą opinią cieszą się chociażby opony Michelin Pilot.

Dobra opona do motocykla: polecani producenci

Bardzo ważne przy wyborze opon do motocykla jest to, aby postawić na model znanego producenta. W ostatnim czasie na rynku zaczęło się pojawiać mnóstwo produktów chińskich marek, do których trzeba mieć ograniczone zaufanie. Nie poniesiesz żadnego ryzyka, jeśli zainwestujesz w opony takich producentów, jak Pirelli (polecane modele to chociażby Angel oraz Diablo), Michelin, Metzeler czy Dunlop.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Istotnym kryterium wyboru opon do motocykli jest to, czy postawisz na model z dętką czy może jednak na oponę bezdętkową. Zdecydowanie większy komfort psychiczny zapewnia ta druga, ponieważ w przypadku przebicia powietrze uchodzi z niej znacznie wolniej. Z drugiej strony opona z klasyczną dętką zwykle będzie tańsza. Musisz więc ocenić, na czym bardziej Ci zależy.

Kupując nowe opony zwróć również uwagę na rok produkcji. Sprzedawcy często mocno obniżają ceny leciwych egzemplarzy, tzw. „leżaków magazynowych”, których zakup może być dość ryzykowny. Pamiętaj o zasadzie, aby nie kupować opony starszej niż 5-letnia, nawet jeśli nigdy nie była używana.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.