› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak dbać o napęd motocyklowy? Przedstawiamy tajniki serwisu motocyklowych układów napędowych

› poradnik ponad rok temu    13.07.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak dbać o napęd motocyklowy? Przedstawiamy tajniki serwisu motocyklowych układów napędowych

Napęd motocyklowy zapewnia przenoszenie mocy płynącej z silnika na tylne koło, co umożliwia nam to, co lubimy najbardziej — szybką jazdę na prostej, pokonywanie ostrych zakrętów czy dobrą zabawę w terenie. Mając na uwadze, jak ważną rolę napędy motocyklowe pełnią w każdej maszynie, powinniśmy dobrze o nie dbać. Płynne przyspieszanie, brak szarpnięć podczas zmiany biegów czy zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa i wygody podczas dalekich podróży (zerwanie łańcucha nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń) to tylko część zalet płynących z regularnego i prawidłowego serwisu napędu. W tym materiale omówimy podstawowe czynności serwisowe wszystkich rodzajów układów napędowych — weźmiemy na warsztat paski napędowe, wały i łańcuchy.

Serwis łańcucha napędowego

Łańcuchowy napęd motocyklowy to rozwiązanie najprostsze, najkorzystniejsze dla osiągów (najniższy stopień utraty mocy na tylnym kole; tylko 3%) i najtańsze — zarówno w produkcji, jak i eksploatacji. Jednocześnie wymaga od użytkownika najwięcej uwagi. Czyszczenie, smarowanie i regulacja nie należą do ulubionych czynności serwisowych motocyklistów, nie mniej jednak warto wiedzieć, jak wykonywać je prawidłowo.

 • Czyszczenie łańcucha napędowego — podstawowa czynność serwisowa, która zapewni ci sprawność układu napędowego. Pamiętaj, żeby korzystać tylko z dedykowanych produktów — środki do czyszczenia łańcucha i specjalna szczotka nie kosztują dużo, a pozwolą przeprowadzić całą operację w szybkim tempie. Pod żadnym pozorem nie używaj benzyny i rozcieńczalników — grozi to trwałym uszkodzeniem uszczelniaczy łańcucha napędowego.
 • Smarowanie łańcucha napędowego — to kolejny etap serwisu łańcuchowego układu napędowego, który powinieneś wykonywać co 400-700 kilometrów (w suchych warunkach) lub po każdej jeździe w deszczu. Smar do łańcucha w sprayu pozwoli ci szybko nasmarować każde ogniowo, co przełoży się na płynną pracę napędu. Pamiętaj, żeby smarować łańcuch napędowy po każdym czyszczeniu, inaczej serwis nie będzie miał najmniejszego sensu.
 • Regulacja naciągu łańcucha napędowego — co kilka smarowań łańcucha napędowego warto sprawdzić jego naciąg. Najlepiej wykonać to zaraz po czyszczeniu, żeby ograniczyć zabrudzenia. Większość producentów motocykli zaleca odchylenie w pionie w zakresie 25-35 mm, jednak przed regulacją warto sprawdzić informacje zawarte na wahaczu lub poszukać informacji w internecie.

Regularny serwis łańcuchowego układu napędowego pozwoli ci wydłużyć żywotność wszystkich elementów (pomiędzy czystymi i nasmarowanymi elementami będzie zachodziło mniejsze tarcie) i zwiększyć komfort jazdy (dobrze naciągnięty łańcuch to m.in. brak szarpnięć podczas redukcji biegów i przyspieszania).

Serwis wału napędowego

Wał to ten napęd motocyklowy, który zarazem jest najlepszym i najgorszym rozwiązaniem. Najlepszym, ponieważ cechuje się ogromną wytrzymałością i trwałością, a jego serwis ogranicza się jedynie do okresowej wymiany oleju w przekładni. Najgorszym, ponieważ zapewnia nawet 30% spadek mocy na tylnym kole i jest ciężki, przez co wzrasta masa nieresorowana zmniejszająca przyjemność z jazdy. Ostatnią wadą jest dużo bardziej skomplikowana budowa w porównaniu do innych rozwiązań — łańcucha i paska, przez co rośnie finalna cena motocykla w salonie. Jednak pod kątem serwisu nie ma sobie równych — wymiana oleju w przekładni co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sprawia, że można o nim zapomnieć na kilka dobrych lat i cieszyć się jazdą.

Serwis pasa napędowego

Paski napędowe nie są tak uciążliwe w eksploatacji, jak łańcuchy napędowe, jednak posiadają kilka wad, przez które część motocyklistów omija je szerokim łukiem. Przede wszystkim nie nadają się do agresywnej jazdy i są dość kosztowne podczas wymiany — koszt serwisu plasuje się pomiędzy łańcuchem napędowym a wałem. Nie są jednak pozbawione zalet. Mają niższy od wałów napędowych spadek mocy na tylnym kole (około 11%) i są praktycznie bezobsługowe — nie trzeba ich smarować i czyścić. Nie mniej jednak, paski napędowe dobrze sprawdzają się w motocyklach typu chopper/cruiser i w wielu krajach (m.in. Stanach Zjednoczonych) zdominowały rynek motocyklowy.

Napędy motocyklowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Napęd motocyklowy — łańcuch i zębatki, paski napędowe, wały i rekomendowaną chemię — znajdziesz w największej sieci salonów motocyklowych w Polsce — I’M Inter Motors to 35 oddziałów w całym kraju — i sklepie internetowym imready.eu. Poza szeroką ofertą napędów motocyklowych możesz liczyć również na szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i wydłużona gwarancja na wybrane grupy produktowe to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz najlepszy napęd do swojej maszyny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.