› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak dbać o motocykl w sezonie?

› poradnik ponad rok temu    6.07.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak dbać o motocykl w sezonie?

Gdy tylko kończy się zimowa plucha, radośnie wyprowadzasz motocykl z garażu i w zasadzie nie zsiadasz z niego aż do kolejnej zimy? Jeśli przy okazji nie zadbasz odpowiednio o konserwację, może to poważnie skrócić żywot jednośladu. Im więcej jeździsz, tym bardziej musisz dbać o swoje „dwa kółka”. Nie jesteś pewien, czy robisz wszystko, co trzeba? Zapraszamy do lektury!

Czystość i smarowanie

Ważne, by nieustannie utrzymywać jednoślad w czystości. W tym przypadku to nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa. Każde czyszczenie to bowiem jednocześnie okazja do kontroli poszczególnych komponentów motocykla – np. stanu oleju, klocków hamulcowych czy łańcucha oraz innych części. Warto szczególną uwagę zwrócić na ten ostatni element – powinien być zawsze odpowiednio naciągnięty. Stan łańcucha i zębatek warto kontrolować po każdej przejażdżce. To samo tyczy się filtra powietrza czy szczelności chłodnicy. Z równie dużą częstotliwością należy sprawdzać ciśnienie w oponach oraz stan ich zużycia, mierząc profil rowków bieżnika na ich krawędziach. Stare opony to nie tylko poważne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa, ale też, w razie kontroli policyjnej, mandat, który może poważnie uszczuplić Twój portfel.

Dobrze zaopatrzyć się w specjalistyczne środki, które ułatwią czyszczenie całego motocykla. Bardzo ważne jest też smarowanie, które zabezpiecza części motocyklowe przed zużyciem i gwarantuje ich prawidłowe działanie, a także regularna wymiana płynu hamulcowego, chłodniczego czy oleju. Tu również istotny będzie wybór odpowiednich produktów, a także regularność ich stosowania. Warto pamiętać też o tym, by smar nakładać tylko na czyste komponenty.

Wymiana części

Wielu motocyklistów skupia się na dokładnej kontroli stanu motocykla przed sezonem i jego przygotowaniu do „zimowania”. Jednak nie każdy pamięta, że niektóre części motocyklowe zużywają się stale i mogą zawieść nawet w samym środku lata. Dlatego ich nieustanne sprawdzanie jest tak ważne. Poza łańcuchem, oponami czy olejem silnikowym, w każdej chwili mogą wyrobić się m.in. łożyska i zawieszenie. Jeśli czujesz, że motocykl gorzej się prowadzi, a amortyzatory wyglądają na zużyte, najprawdopodobniej nadszedł czas, by odwiedzić sklep z częściami motocyklowymi.

Stałej kontroli wymaga też niezwykle ważny układ hamowania – zarówno klocki i płyn hamulcowy, jak i np. przewody czy zaciski. Sprawdzaj je koniecznie, szczególnie jeśli przed sezonem nie miałeś czasu na przeprowadzenie dokładnego przeglądu. Warto też pamiętać o akumulatorze oraz takich drobiazgach jak światła – wymiany żarówek można dokonać także w trakcie sezonu. W każdej chwili możesz zadbać również o swój komfort jazdy – zaopatrzyć się w kufer, uchwyt na telefon, kamerę lub GPS, nowe podnóżki i inne dodatki. Zarówno drobne, jak i kluczowe dla działania jednośladu części motocyklowe znajdziesz z łatwością dobierzesz w sklepach internetowych - np. za pomocą konfiguratora części w sklepie Moto-Tour. Szeroki wybór wysokiej klasy produktów oraz przystępne ceny sprawiają, że jest to prawdziwy raj dla każdego miłośnika jednośladów.

Dbaj o motocykl, by służył Ci jak najdłużej

Jazda motocyklem to wielka frajda, ale też dużo obowiązków. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój motocykl zachwycał niezawodnością i dynamizmem przez wiele lat, warto stosować się do powyższych zasad dotyczących jego pielęgnacji. Regularna i uważna konserwacja to również sposób na uniknięcie wielu kosztownych napraw. Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dbać o motocykl, zawsze możesz zwrócić się do profesjonalnego serwisu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.