› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak często zmieniać płyn chłodniczy?

› poradnik ponad rok temu    30.01.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Sprawny układ chłodzenia to zasługa nie tylko pompy wody i chłodnicy, ale także samego płynu. Podobnie jak w przypadku innych płynów eksploatacyjnych, jego wysoka jakość gwarantuje bezawaryjną pracę całego układu oraz silnika. Niedocenianą właściwością płynu chłodniczego jest zabezpieczenie układu przed korozją. Płyny można podzielić na trzy rodzaje, które różnią się technologią wytwarzania i składnikami:

– IAT (Inorganic Additive Technology) – oparte na technologii dodatków związków nieorganicznych

To głównie krzemiany i azotyny, które tworzą barierę ochronną, aby w pełni chronić przed korozją poszczególnie części wykonane z żeliwa, aluminium, cynku, miedzi, mosiądzu, ołowiu i stali. Krzemiany w tej technologii są podatne na wytrącanie, a co za tym idzie zawartość krzemu w chłodziwie może spaść nawet o 1/10 w porównaniu do wartości początkowej. Ubytki krzemianów, kiedy są małe, nie stanowią większego problemu. Jednak z czasem, kiedy poziom wyraźnie się obniży, brak początkowej zawartości krzemianów wpływa negatywnie na zdolność wymiany ciepła w układzie. Płyny takie mają krótkie okresy pomiędzy wymianą, które powinny sięgać maksymalnie 2 lat.

– OAT (Organic Acid Technology) – technologia na bazie organicznych kwasów karboksylowych

Stosowanie kwasów organicznych oraz brak krzemianów w składzie wyeliminowało problemy pojawiające się z wytrącaniem poszczególnych składników chłodziwa. przypadku tej technologii płyn tworzy na powierzchni metalu i elementach gumowych cienką warstwę zabezpieczającą przed korozją i uszkodzeniami części wykonanych z tworzyw sztucznych. Chłodziwo typu OAT jest dużo bardziej wydajne – nie zatyka przewodów doprowadzających i pomp. Ponadto ma wyższe właściwości przewodzenia, przyjmowania i oddawania ciepła. Zalecany jest do nowszych samochodów, których konstrukcja chłodnicy pozwala na używanie płynów na bazie karboksylowych kwasów organicznych.

– HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) – jest synergią obu wymienionych wcześniej technologii płynów chłodzących.

To najnowocześniejsza znana obecnie formuła chłodziw. Opracowanie i połączenie najważniejszych składników płynów IAT i OAT – 2 związków krzemianów i 3 różnych kwasów karboksylowych, pozwoliło uzyskać zupełnie nowa formułę, poprawiając tym samym poziom ochrony całego układu chłodzenia. Dodatkowo, niektórzy producenci zastosowali w swoich płynach nanotechnologię. Niewielkie cząsteczki, połączone za pomocą specjalnych homogenizatorów (urządzeń do tworzenia jednej mieszaniny z wielu składników), charakteryzuje duża skuteczność w ochronie antykorozyjnej oraz przewodzeniu i wymianie ciepła. Poszczególne komponenty płynów HOAT nie wytrącają się, zatem są bezpieczne dla całego układu chłodzenia, nie zanieczyszczając go i nie zatykając przewodów i pomp. Płyny tego typu mogą być stosowane do wszystkich typów chłodnic samochodów bez względu na wiek i przebieg. Często mają podwyższony okres pomiędzy wymianami – tzw. Long Life – bez limitu czasowego i przebiegu.

Dobry płyn chłodniczy spełnia także inne role, jak poprawne ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej zimą. Ich stan powinien więc być kontrolowany podczas okresowych wizyt w warsztatach. Jest to szczególnie ważne przed sezonem letnim, gdy układ chłodzący jest wyjątkowo obciążony przez działanie wysokich temperatur.

O tym, że nie jest to błaha rzecz, może świadczyć fakt, że awaria układu chłodzenia, zaraz po uszkodzeniu ogumienia i felg, jest najczęstszą przyczyną problemów na drodze.

 
Źródło: Carfocus.pl
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.