› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jak chronić lakier przed zimą?

› poradnik ponad rok temu    18.11.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A

Zbliża się okres mrozów, śniegu oraz wszechobecnej soli drogowej. Stosuje się ją powszechnie i w tej kwestii raczej nic się nie zmieni. Dlatego dbający o auto kierowca powinien wiedzieć, że należy zabezpieczyć je przed działaniem środków chemicznych i wpływem warunków atmosferycznych.

„Większość kierowców uważa, że należy dbać o auto wiosną, nic bardziej mylnego. O swoje auta musimy dbać przez cały rok, przede wszystkim należy pamiętać o zabezpieczeniu auta przed okresem jesienno-zimowym.” – mówi Anna Bułatewicz, kierownik ds. sprzedaży kosmetyków Premium marki Dr. O. K Wack Chemie – „Wilgoć w połączeniu z niskimi temperaturami powietrza oraz środki chemiczne, którymi posypywane będą zimą ulice, mogą powodować korozję. Dlatego trzeba wcześniej odpowiednio zabezpieczyć, m.in. odpowiednio nawoskować samochód.” – dodaje.

Czystość to podstawa
Aby móc skorzystać z wosków i innych produktów pozwalających na ochronę lakieru przed zimą, należy w pierwszej kolejności dokładnie umyć auto. „Mycie rozpoczynamy zawsze od dachu, szyb a kończymy na karoserii i felgach. Po umyciu i spłukaniu auta, lakier wycieramy irchą, aby na lakierze nie pozostały ślady po wodzie. Zdecydowana większość klientów nie zwraca uwagi na czyszczenie felg, natomiast właściwa i regularna ich pielęgnacja gwarantuje atrakcyjny wygląd oraz zabezpiecza i znacznie przedłuża ich żywotność.” – wyjaśnia specjalista

Specjaliści branży kosmetyków samochodowych zwracają uwagę na skład produktów używanych do pielęgnacji samochodów.

„Często silne, uporczywe zabrudzenia, osady powstałe na skutek dynamicznej jazdy są usuwane agresywnymi, kwasowymi środkami. Używanie takich produktów prowadzi do powstawania uszkodzeń lakieru, plam i przebarwień na częściach metalowych.” - dodaje.

Zarysowania lakieru warto usunąć przy użyciu specjalnej politury
Zanim naniesiemy warstwę ochronną wosku na suche i czyste auto, warto poświęcić chwilę na usunięcie zadrapań lakieru, uszkodzeń powierzchni, w których mogłaby gromadzić się woda i inne szkodliwe związki. „Politurę, stosujemy wówczas, kiedy na lakierze auta są widoczne rysy powstałe wskutek korzystania z myjni automatycznej oraz codziennej eksploatacji auta, a także jeśli auto ma ponad 5 lat. Lakier takiego samochodu jest często porysowany oraz zmatowiały. Politura usuwa zarysowania lakieru i przywraca pierwotną głębię koloru naszego auta.” – mówi Anna Bułatewicz.

Wosk ochroni lakier przed zimą
Teraz kolej na woskowanie auta. Na rynku dostępnych jest wiele wosków o różnej jakości. Warto jednak zwrócić uwagę na ich trwałość. Wiele dostępnych na rynku wosków o przeciętnej jakości, może jedynie nabłyszczać auto do pierwszego mycia. Woski wysokiej jakości pozostają na lakierze znacznie dłużej i nie są usuwane z podczas mycia auta.
„Ochrona auta wysokiej jakości woskami jest bardzo ważna, także z uwagi na długotrwałą ochronę lakieru przed szkodliwym wpływem pogody, promieniowaniem UV i owadami."- wyjaśnia pani Anna.

„Na rynku spotykamy całą masę różnych rodzajów wosku, przez co klient często traci orientację, jaki produkt ma zastosować do auta. Spotykamy woski do lakierów metalicznych, niemetalicznych, teflonowe, na rozpuszczalnikach i do prawie każdego koloru lakieru itp. Często jest to tylko chwyt marketingowy, aby zwiększyć sprzedaż produktów danej marki.. Wyobraźmy sobie sytuację w której mamy dwa auta: jedno czerwone a drugie czarne. Chcąc dobrać wosk pod kolor samochodu, jesteśmy zmuszeni do kupna dwóch produktów” – dodaje.

Specjaliści z dziedziny kosmetyków samochodowych wskazują najważniejsze cechy dobrego wosku:
• łatwość nakładania,
• łatwość polerowania
• czas utrzymania na lakierze
• wydajność wosku,
• skład chemiczny: nie może zawierać kredy, która wnika w szczeliny, pozostaje na elementach czarnych z gumy i tworzywach sztucznych, oraz nie może zawierać tłuszczu, taki wosk też nakłada się łatwo, nie pozostawia białych śladów na czarnych elementach, natomiast bardzo łatwo przywiera do niego brud, poza tym utrzymuje się stosunkowo krótko na lakierze auta.

Przygotowując się do zimy warto zadbać również o lakier naszego samochodu. Dobry wosk pozwoli ochronić karoserię na długo, a przy tym nakłada się go łatwo i przyjemnie. Dzięki właściwiej pielęgnacji nasze auto będzie też dłużej czyste .

źródło: http://www.carfocus.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Klats
ponad rok temu ocena: 0%  1
Moim zdaniem najlepiej zainwestować w solidną powłokę ceramiczną - chociażby gravon od k2, nie jest droga. I mamy kompleksową ochronę lakieru na lata, w tym przed rysami. Naprawdę inwestycja, która baaardzo szybko się zwraca
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.