› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Imprezy miejskie dla bezrobotnych, a Dzień bez Samochodu

› bieżące ponad rok temu    23.09.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 7 / 86%
A A A
Imprezy miejskie dla bezrobotnych, a Dzień bez Samochodu fot. Bartłomiej Ryś

22 września to przede wszystkim ogólnoeuropejskie obchody Dnia bez Samochodu. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez firmę NaviExpert, nikt szczególnie nie kwapi się, aby tego dnia skorzystać z innego środku transportu. Nawet wtedy, gdy jest za darmo.

NaviExpert kontynuuje tradycję badania natężenia ruchu podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu. Czy wyniki są zaskoczeniem? Niekoniecznie.

Jak wynika z naszych danych Poznań zamiast przyśpieszyć... zwolnił,choć nieznacznie, bo zaledwie o 1% względem tego jak jeździło się w dwa wcześniejsze wtorki września tego roku. Warszawa natomiast przyśpieszyła o... 3 %. To również nie są odczuwalne zmiany dla kierowców. Coroczne analizy jednak bardzo wyraźnie pokazują, że możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nawet za darmo nie jest wystarczająco atrakcyjną alternatywą dla polskich kierowców.

Praktycznie zerowe zmniejszenie ruchu było również widoczne w Elblągu. Moment powrotów z pracy do domu (szczyt komunikacyjny 16:00-17:30) przyniósł za sobą kolejne korki na m.in. Tysiąclecia czy też Bema. Jednym słowem – bez zmian. Nie pomógł nawet fakt, że tego dnia za darmo można było skorzystać z komunikacji miejskiej – wystarczył dowód rejestracyjny pojazdu, w którym jesteśmy wpisani jako właściciel bądź współwłaściciel.

Rozwiązanie to nie do końca spodobało się naszym Czytelnikom, którzy w komentarzach zauważyli, że tego dnia i tak nie mogliby podróżować ze swoją rodziną mając tylko jeden dowód rejestracyjny samochodu. W przypadku auta rozwiązanie jest proste – nawet do małego hatchback'a zabierzemy siebie, żonę i dwójkę dzieci.

Pisząc o komunikacji miejskiej, warto poruszyć jeszcze jeden aspekt. Poczytność artykułów traktujących o autobusach bądź tramwajach w naszym serwisie już od dawna jest bardzo niska. Elblążanie zrazili się do starych pojazdów, niezsynchronizowanych rozkładów jazdy, drogich biletów, opóźnień, braku klimatyzacji, brudu i nieprzyjemnego zapachu. Ten temat już ich kompletnie nie interesuje. Gdyby dziś podjęto decyzję, że autobusami i tramwajami można jeździć za darmo, to prawdopodobnie i tak wielu mieszkańców nadal pozostałoby przy swoich samochodach.

Ostatnia kwestia warta poruszenia, to pora przejazdu rowerowego przez miasto. Wystartował on wczoraj o godzinie 11:00 z Placu Jagiellończyka. Czytelnicy pytają – dla kogo był on przeznaczony? Młodzież jest w tym czasie w szkole. Dorośli pracują. Pozostają więc emeryci oraz studenci, którzy naukę zaczynają w październiku. Nie ma więc co się dziwić na słowa młodego chłopaka, który uczestniczył w przejeździe i do swojego kolegi mówił: „byś zobaczył ile ludzi było w tamtym roku”. Nasi Czytelnicy zauważają, że gdyby przejazd odbył się około godziny 16:00 bądź 17:00 chętnych na pewno byłoby więcej.

To już kolejna impreza, która odbyła się o tak wczesnej porze. Dwa dni temu opublikowaliśmy apel Czytelniczki do władz miasta. Traktował m.in. o tym, aby wszelkie inicjatywy miejskie ustalane były na późniejsze godziny. Na pewno zwiększyłoby to frekwencję.

Źródło cytatu: blog NaviExpert

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ imiennick
ponad rok temu ocena: 33%  4
Fajnie, że cokolwiek napisaliście. Ale uważam, że powinniście pójść dalej tym tropem i udać się do Urzędu Miasta i zapytać te mądre głowy m.in. o rowerowy przejazd przez miasto zorganizowane we wtorek o godz. 11:00... Zresztą chyba pierwsza taka impreza w tym roku odkąd nie ma oficera rowerowego. Stanowisko, które nic nas nie kosztowało a zostało zlikwidowane, gdzie w innych miastach tworzą takie stanowiska. A teraz Pan Kamm jest logistykiem na nowym basenie (btw co to za stanowisko??? dostarcza wodę czy cóś?)
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niezmotoryzowany
ponad rok temu ocena: 0%  3
Proponuję chodzić piechotą: ekologicznie, tanio i zdrowo.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JKI
ponad rok temu ocena: 56%  2
Czasami trzeba zostawić samochód u mechanika i skorzystać z usług ZKM. Dla mnie jest to katorga, nie dlatego, że jestem leniwy, ale po pierwsze - żadna "rewelacja finansowa", po drugie "goniący za czasem" kierowcy, a ludzie latają w środku jak worki ziemniaków. Szczytem bezczelności była "ucieczka" tramwaju 2 minuty przed czasem z pętli tramwajowej (pewnie wystartował, żeby mieć zapas czasu), aż sprawdzałem później zegarek - czas miałem dobrze ustawiony.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KK
ponad rok temu ocena: 57%  1
Co za bzdury: "Poczytność artykułów traktujących o autobusach bądź tramwajach w naszym serwisie już od dawna jest bardzo niska. Elblążanie zrazili się do starych pojazdów" Ciekaw jestem jaka część czytelników ma własny samochód z rocznika 2014 - większość autobusów jest właśnie z tego rocznika ;)
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.