› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ile kosztuje kurs na motorniczego w Elblągu? Czy w tym zawodzie jest praca?

› bieżące ponad rok temu    20.04.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 5 ocen 7 / 100%
A A A
Ile kosztuje kurs na motorniczego w Elblągu? Czy w tym zawodzie jest praca? fot. Konrad Kosacz

Elbląskie tramwaje to środek komunikacji miejskiej z wieloletnią tradycją. Jak podaje Wikipedia jest drugim w kolejności, najstarszym systemem tramwajów elektrycznych. Przyjrzeliśmy się zasadom rekrutacji na motorniczego w elbląskiej spółce. Ile kosztuje kurs i czy trudno go zdać?

Elbląskie tramwaje zostały uruchomione w roku 1895. W latach poprzednich zawód motorniczego był bardzo prestiżowym zajęciem, wyróżniającym się na tle innych. W zawodzie przestali pracować wyłącznie mężczyźni – po zniesieniu wymogu posiadania wykształcenia o kierunku elektromechanicznym lub elektromontera panie wróciły za stery tramwai. Jak dziś wygląda proces rekrutacji na to stanowisko?

Nie każdy może zostać motorniczym. Aby zostać dopuszczonym do kursu trzeba spełnić kilka formalnych wymogów. Kandydat lub kandydatka musi mieć przynajmniej 21 lat, nie może być karany, powinien posiadać wykształcenie średnie. Przed rozpoczęciem kursu odpowiedni stan zdrowia kandydata (badania psychologiczne i lekarskie) musi zostać potwierdzony przez lekarza-specjalistę. Kandydat musi również posiadać prawo jazdy kat. „B”.

Kurs na motorniczego trwa około trzech miesięcy i jest uzależniony od ilości uczestników szkolenia. Nabór kandydatów na kurs w zakresie „Pozwolenia na kierowanie tramwajem” poprzedzony jest informacją umieszczoną w tramwajach. Koszt kursu kształtuje się na poziomie 4.000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty badań lekarskich oraz opłaty za egzamin końcowy. Jak informuje nas inż. Ryszard Murawski, zastępca dyrektora w spółce Tramwaje Elbląskie, chętnych było bardzo dużo – około 6 osób na jedno stanowisko. Obecny kurs rozpoczął się dnia 18 marca br. i uczestniczy w nim 6 osób.

Czy po kursie jest praca? Jak najbardziej. Absolwenci po zdaniu egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym w WORD Elbląg są zatrudniani w elbląskiej spółce, oczywiście na stanowisku motorniczego tramwaju.

Faktem jest, że praca do łatwych nie należy. Odpowiedzialność za przewożone osoby, brak pojęcia „dzień wolny od pracy”, częste kłótnie z pasażerami na tematy przeróżne – odporność psychiczną dany kandydat musi mieć na najwyższym poziomie. Natomiast zarobki motorniczego w elbląskiej spółce kształtują się na poziomie około 1600 zł za miesiąc pracy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nikol
ponad rok temu ocena: 33%  5
za 1600 tyle że funtów w GB ulice się zamiata
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ R.M.
ponad rok temu ocena: 56%  4
A ile zarabiają w biurze tramwajów?
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eee
ponad rok temu ocena: 17%  3
Świadek, a to są firmy, w których tak dobrze płacą analfabetom?
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Świadek
ponad rok temu ocena: 57% 2
Sum hłopie i jórz trzydzieści latek za biórkiem tam robiem.
~ Świadek
ponad rok temu ocena: 63%  1
Za takie "piniędze" to windom mi siem niechce zjechać do roboty.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.