› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Idzie zima, opona drogi się nie trzyma?

› poradnik ponad rok temu    27.10.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Idzie zima, opona drogi się nie trzyma?
Dla większości kierowców, jesień to miesiąc obserwacji pogody i spadających temperatur. Klimat w którym się znajdujemy, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na szereg zmian, z którymi musimy się liczyć posiadając samochód. Co nas czeka? Eh… zmiana opon, płynu spryskiwacza, zmiana podejścia do szybkiego wyjścia z domu i wyjechania w trasę (skrobaczka lub płyn odmrażający stają się niezbędne). Mimo, że nie wymaga to od kierowcy zbyt wielkiego wysiłku, to właśnie późną jesienią i zimą, kierowcy marzą o ociepleniu klimatu.
 
Niestety na drastyczną zmianę klimatu i temperatury zimą powyżej 10-15 stopni, nie możemy na razie liczyć. Powinniśmy zatem przed tą „piękną porą roku” zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze.
 
Opony są jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, decydujących o naszym bezpieczeństwie (zwłaszcza zimą). O przydatności opony nie decyduje tylko jej zużycie ale i wiek. Dla opony zimowej, minimalna wysokość bieżnika wynosi 4-4,5mm. Z upływem czasu guma twardnieje, zaczyna pękać, tracąc swoje właściwości. Prawo co prawda nie definiuje maksymalnego wieku dla opony i można je używać nawet 10 sezonów. W praktyce jednak 5-6 sezonów to optymalny okres dla opony zimowej. Gdy nasz samochód nie pochodzi z salonu, wiek opony możemy określić odczytując 4 cyfry z bocznej części opony. Dwie pierwsze oznaczają tydzień, dwie kolejne – rok produkcji. Dla przykładu 1216, oznacza oponę wyprodukowaną w 12 tygodniu 2016 roku.
 
Jeśli jesteśmy już zmuszeni zmienić opony na nowe, nie szukajmy oszczędności. Często zapominamy, że już 2 lata temu mówiliśmy „no dobra! Ostatni sezon”. 
 
Przy doborze opon należy pamiętać, iż powinny one zapewnić lepszą przyczepność (krótszą drogę hamowania, brak poślizgu przy ruszaniu) ale także dobre odprowadzanie wody. Dobrze jest też uwzględnić temperament kierowcy. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania, gdzie poruszamy się na co dzień (różnica zimowych temperatur na północy i południu polski potrafi być większa niż 10 stopni)
 
Przedział cenowy jest spory i zależy od rozmiaru opony i użytej w produkcji technologii. Przy zakupie warto jednak porównać różnicę i dopasować cenę do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Zakup opon przez internet pozwala nam zaoszczędzić na każdej kupionej oponie nawet 10-100 zł, dodatkowo możemy również poznać opinie wielu innych użytkowników
 
Pamiętajmy, spadek temperatury poniżej 7 stopni to właściwy moment na zmianę opon. Co prawda, temperatura w ciągu dnia rośnie i trudno przyjąć jakąś konkretną porę dnia jako miernik. Niech najlepszym ostrzeżeniem będą pierwsze przymrozki…
 
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.