› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Hydrofobizacja – sposób na przejrzyste szyby przez cały rok

› poradnik ponad rok temu    4.12.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 4 ocen 6 / 100%
A A A
Hydrofobizacja – sposób na przejrzyste szyby przez cały rok fot. NordGlass

W okresie złych warunków atmosferycznych na szybach samochodowych zbiera się brud i kurz, jednak najbardziej utrudniają jazdę opady deszczu i śniegu, które znacznie obniżają widoczność. Sposobem na ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na komfort jazdy jest zabieg hydrofobizacji.

Wykorzystywana od lat między innymi na szybach samolotów hydrofobizacja polega na nadawaniu materiałom właściwości utrudniających przyleganie wody. Szyby poddane hydrofobizacji  otrzymują powłokę, dzięki której znacząco zmniejsza się przyczepność cząstek brudu i wody. Przy odpowiedniej prędkości samochodu opady deszczu lub śniegu nie osiadają na szybach lecz niemal samoczynnie spływają z ich powierzchni. Dzięki temu znacząco zmniejsza się potrzeba używania wycieraczek samochodowych i płynu do szyb, a przy bardziej intensywnych opadach - znacząco poprawia się także widoczność.

Lepsza widoczność, czystsze szyby
Po nałożeniu powłoki hydrofobowej uzyskujemy lepszą widoczność podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych lub w nocy. Woda samoczynnie spływa z powierzchni szyby, nie pozostawiając smug i zanieczyszczeń.
- Powłoka hydrofobowa zmniejsza aż o 70% podatność na zabrudzenia i poprawia ostrość widzenia, wygładzając powierzchnię szyby czołowej. Dzięki temu o 60% zmniejsza się konieczność używania płynu do spryskiwaczy. Efekt „niewidocznej wycieraczki” jest widoczny już przy prędkości 60-70 km/h i charakteryzuje się swobodnym spływaniem wody, co ma zbawienny wpływ na widoczność. W okresie przymrozków zabieg ten ułatwia również oczyszczanie zaszronionych szyb – mówi Jarosław Kuciński, ekspert z firmy NordGlass.

Pokrycie powierzchni szyb nanopowłoką hydrofobową jest przeprowadzane w odpowiednich warunkach i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Nałożona powłoka hydrofobowa jest odporna na ścieranie i gwarantuje odpowiednie własności przez okres roku, bądź do 10 tys. przejechanych kilometrów w przypadku szyby przedniej i do 60 tys. km na szybach bocznych. Po tym okresie konieczna jest ponowna wizyta w serwisie celem regeneracji powłoki.  

- Pamietajmy, że tylko profesjonalne przygotowanie szyby przełoży się na korzyści dla użytkownika samochodu. Zabieg hydrofobizacji wykonuje się po zewnętrznej stronie szyby, można go stosować zarówno w przypadku szyb czołowych, jak i bocznych. Należy jedynie pamiętać, że po hydrofobizacji korzystanie z myjni automatycznej powinno odbywać się bez woskowania. Proces nakładania powłoki hydrofobowej na szybę kosztuje 50 zł i trwa około pół godziny – mówi Jarosław Kuciński, ekspert z firmy NordGlass.

Nie szukajmy pretekstu, by zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy. Trudne warunki pogodowe, opady i zanieczyszczenia zakłócają dobrą widoczność. Warto zatem skorzystać z rozwiązań, które ułatwią nam prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jednym z takich rozwiązań jest zabieg hydrofobizacji, który poprawia do 70% odporność na zabrudzenia, a tym samym widoczność podczas prowadzenia pojazdu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ soundshow
ponad rok temu ocena: 33%  4
Wiadomo ze samemu taniej, ale nie kazdy ma odpowiednie warunki do takich zabiegow.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BiG
ponad rok temu ocena: 33% 3
Preparat możesz kupić. Umyć dobrze szybę, nanieść preparat w/g instrukcji..ot i wszystko. Używam od kilku lat. Nazywa to się "niewidzialna wycieraczka" :)
~ BiG
ponad rok temu ocena: 33%  2
Odpowiednie preparaty można kupić samemu w sklepach motoryzacyjnych. Nałożenie w/g instrukcji jest w miarę trwałe i wychodzi taniej. Co do 10 tyś km lub roku - niestety, ale przy zimowym zasoleniu naszych dróg zimą żywotność się skraca i to bardzo....
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bartosz
ponad rok temu ocena: 0%  1
ciekawe spostrzeżenia
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.