› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Hucznie zapowiadane zmiany dotyczące kierowców opóźnione

› polityka ponad rok temu    21.12.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Hucznie zapowiadane zmiany dotyczące kierowców opóźnione

Początek roku nie zaskoczy wdrożeniem nowej wersji systemu CEPiK. Termin jego wdrożenia został przesunięty ze względu na niedostateczne przygotowanie jego odbiorców. Zmiany w uruchomieniu systemu dają również szansę na uniknięcie licznych błędów.

Ostateczną decyzję o odłożeniu w czasie wdrożenia programu CEPiK 2.0 podjęli senatorowie, przegłosowując uchwałę w miniony piątek 80 głosami za, 4 przeciw i 3 wstrzymującymi się. Zmiany, które wejdą w życie od 2017 roku dotyczyć będą ponad 4 tys. stacji kontroli pojazdów, 7 tys. ośrodków szkolenia kierowców i wszystkich „świeżo upieczonych” kierowców. Na tym nie koniec. Zgodnie z zapowiedzią, każdy z nas będzie mógł sprawdzić za pośrednictwem internetu, ile posiada punktów karnych oraz jakie naruszenia kodeksu drogowego ma na swoim koncie.

Nowością będą usługi "Udostępnij dane pracodawcy" i "Sprawdzenie szkoły jazdy". Pierwsza z nich ma służyć przedsiębiorcom, którzy będą mogli zweryfikować uprawnienia kierowców (pracowników), w celu uniknięcia sytuacji np. udostępnienia służbowego samochodu osobie, która nie posiada uprawnień do kierowania nim.
Druga usługa umożliwić ma ocenę jakości kształcenia szkół nauki jazdy, która dostępna będzie na postawie danych statystycznych. W opinii pomysłodawców systemu, może się to przyczynić do zwiększenia konkurencji między szkołami, a tym samym poprawi się jakość ich usług.

W ramach systemu CEPiK 2.0 rozszerzony zostanie też zakres związany z danymi o badaniach technicznych pojazdów i zdarzeniach ubezpieczeniowych zgłaszanych w ramach polis OC i AC. Jednak największymi zmianami, istotnymi dla kierowców będą przepisy regulujące kwestie związane z przetwarzaniem i gromadzeniem danych kierowców w ewidencji. Ponadto wprowadzony zostanie okres próbny dla „świeżo upieczonych” kierowców.

Do dwóch lat wzrośnie tzw. próbny okres, a dodatkowo kierowcy będą musieli odbyć dodatkowe kursy i szkolenia. Ponadto przez pierwsze osiem miesięcy będą mogli poruszać się do prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanych i 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach. Prędkości będą niezależne od znaków, tzn. nawet jeżeli na danym odcinku w terenie zabudowanym będzie ograniczenie do 70 km/h, to i tak nowy kierowca będę mógł jechać z prędkością do 50 km/h.

Przepisy dotyczyć będą wszystkich nowych kierowców, niezależnie od ich wieku.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.