› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Historia marki Fiat

› poradnik ponad rok temu    6.02.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Historia marki Fiat

Jeśli spytasz kogokolwiek o włoską markę, która jako pierwsza przychodzi mu na myśl — bardzo prawdopodobne, że odpowie „Fiat”. Nie bez powodu — Fiat to duma włoskiej motoryzacji i jednocześnie jedna z najbardziej znanych marek w świecie samochodów. Samochody marki Fiat są obecne w różnych sektorach — prywatnym, transportu i nie tylko.

Co oznacza “Fiat”?

„Fiat” to skrót od „Fabbrica Italiana di Automobili Torino” — co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „włoską fabrykę samochodów w Turynie”. Turyn oznacza miejsce, w którym powstała pierwsza fabryka marki Fiat, a co za tym idzie — tam rozpoczęła się historia całej marki. Do pomysłodawców, którzy stworzyli markę Fiat, zaliczają się m.in. porucznik kawalerii Giovanni Agnelli i hrabia Roberto Biscaretti di Ruffia.

Pierwsze modele marki Fiat

Pierwszym modelem marki Fiat był samochód 4 HP, nazywany także 3 ½ CV. Jego produkcja odbywała się w latach 1899-1900. Charakterystyka tego samochodu w odniesieniu do obecnych czasów jest zaskakująca — ten model potrafił rozwinąć prędkość maksymalną wynoszącą 35 km/h, a zużycie paliwa wynosiło 8 litrów na 100 km. Ciekawostka — samochód ten nie posiadał biegu wstecznego. Fiat wyprodukował łącznie 24 egzemplarze tego modelu.

W 1908 roku Fiat przedstawił kolejny model samochodu — o nazwie „1 Fiacre”. Samochód ten był produkowany w latach 1908-1910. W porównaniu do pierwszego modelu marki Fiat, model „1 Fiacre” osiągał dwukrotnie wyższą prędkość maksymalną — sięgającą 70 km/h. Ten model cieszył się szczególną popularnością w Wielkiej Brytanii, gdzie był powszechnie wykorzystywany do transportu publicznego. Łącznie wyprodukowano 1000 egzemplarzy tego modelu.

Następcą modelu „1 Fiacre” był Fiat Zero — wyposażony w 4 miejsca, osiągający prędkość do 70 km/h. Ten model został wyprodukowany w łącznie 2119 egzemplarzach — co jak na tamte czasy i całkowity czas trwania produkcji (w latach 1912-1915) było rewelacyjnym wynikiem. Fiat osiągnął taki wynik dzięki wprowadzeniu linii montażowej, która ograniczyła czas produkcji jednego egzemplarza.

W latach 30. XX wieku Fiat zaprezentował model 508 — który w tamtych czasach był w Polsce niezwykle popularny. Fiat 508 był produkowany między innymi w polskiej fabryce zlokalizowanej w Warszawie. Był to model stosunkowo niedrogi i jednocześnie atrakcyjny dla ówczesnego klienta.

Kiedy Fiat wkroczył do Polski?

Historia Fiata w Polsce rozpoczyna się w roku 1921. Produkcja samochodów Fiat rozpoczęła się jednak 10 lat później — w roku 1931 w polskiej fabryce w Warszawie zaczęto produkcję wcześniej wspomnianego modelu 508, a także modelu 621 — samochodu ciężarowego.

W dalszych latach produkcja Fiatów w Polsce zaczęła rosnąć — za szczególnie istotny punkt w historii uznaje się rok 1973, kiedy to w Bielsku-Białej oraz Tychach zaczęto produkować „małego fiata”, czyli model 126p.

W 2009 roku fabryka Fiata w Tychach została określona mianem największej fabryki Fiata w Europie. Obecnie na terenie Polski odbywa się produkcja modelu m.in. Fiat 500.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem nowego auta sprawdź https://www.auto-mobil.pl/auto-salon-fiat-professional,22,pl.html

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.