› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Gdzie ma powstać garażowiec? Zdania są podzielone

› inwestycje miejskie ponad rok temu    30.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Gdzie ma powstać garażowiec? Zdania są podzielone fot. archiwum elblag.net

Przypomnijmy, że 24 listopada ubiegłego roku elbląscy radni podczas XX sesji rady miejskiej przegłosowali uchwałę w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kwartału zabudowy między ulicami: Studzienną i Bednarską w Elblągu, która dopuszcza wybudowanie na tym terenie tzw. garażowca.

Nie było jednomyślności w tej sprawie. Za zagłosowało 15 radnych (przede wszystkim z PiS), przeciw - 6, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Dwa dni wcześniej zaprezentowano wizualizację „garażowca”, dysponującego przestrzenią umożliwiającą zaparkowanie około 900 pojazdów, której autorem jest zespół projektowy Projekt Officyna Pracownia Architektury z Łodzi.

Uchwała została przegłosowana, jednak nie przesądza ona, że garażowiec powstanie. Do 17 stycznia mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi dotyczące uchwalonego nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatecznie wpłynęło 21 wniosków od osób prywatnych oraz sześciu instytucji zobowiązanych do wyrażenia opinii. Mieszkańcy nie pozostawili suchej nitki na miejscu planowanej inwestycji, jednocześnie proponując inne lokalizacje. Na pierwszy plan wysuwa się Wyspa Spichrzów.

Naszym zdaniem, podobnie jak zdaniem radnej Marii Koseckiej, należy zwrócić uwagę, że większośc miast forsuje ideę wyprowadzania ruchu samochodowego z centrów miast, a w szczególności ze starówek. Służą temu róznego rodzaju inicjatywy dotyczące zmiany przepisów prawa miejscowego. Przykładowo wprowadza się zakazy wjazdu do pewnych kwartałów miasta, forsując je jako wolne od ruchu samochodowego, uiszcza się wysokie opłaty za wjazd na starówki, promuje się ruch rowerowy, robi się deptaki wolne od ruchu kołowego itp. Nie da się nie zauważyć, iż koncepcja budowy wielopoziomowego parkingu jest sprzeczna z zaczynającym dominować na świecie trendem wyprowadzania ruchu samochodowego z centrum.

12 stycznia administrator facebookowego profilu NieDlaGarazowca opublikował post, w którym zamieścił zdjęcia ponad 20 garażowców - obiektów o zbliżonej wielkości (800-900 aut) z różnych stron świata. Zwrócił przy tym słuszną uwagę, że są to konstrukcje ogromne.

W Internecie znajdziemy dużo komentarzy w sprawie rozpalającej wyobraźnię elblążan, którym na sercu leży przyszłość ich rodzinnego miasta. Jednym z przykładów jest głos mieszkańca ulicy Studziennej (Portel):

Już kiedyś się na ten temat wypowiadałem, ale powtórzę: Jako mieszkaniec kamieniczki przy ulicy Studziennej będącej naprzeciwko tego planowanego garażowca mówię temu pomysłowi NIE. Dlaczego? 1.Jest szkaradny. 2.Moje okna wychodzą akurat na ten garażowiec. co to oznacza? Wieczny hałas, zaglądanie przez parkujących ludzi w moje (i pozostałych mieszkańców) okna (czyli konieczność zasłonięcia rolet 24 godziny na dobę by nie czuć się jak zwierzę w ZOO), a w nocy świecenie w okna przez parkujące na poziomie okna samochody.

Robert Koliński, jeden z użytkowników facebookowego profilu NiedlaGarazowca wskazuje alternatywną lokalizację:

Teren przy ul. Robotniczej/ul. Bożego Ciała stoi pusty i czeka na zagospodarowanie - okoliczni mieszkańcy od lat narzekają na parkujących tam na dziko; to jest idealne miejsce na duży garażowiec, w odległości 2 minut spacerem od katedry, 1.5 minuty od Bramy Targowej. Nie rozumiem, dlaczego elbląscy radni nie biorą pod uwagę tego miejsca na inwestycję - czy dlatego, że chrapkę na tę działkę ma kuria biskupia?  

Ciekawe, aczkolwiek bardziej kosztowne rozwiązanie proponuje na łamach naszego portalu jeden z czytelników o nicku Przem:

Garażowiec, owszem ale podziemny. Projekt trudny ale do zrobienia. Zrobić 2-3 kondygnacje, na nich postawić kamienice i nikt nie będzie tych garaży widział. Dziwię się, że jeszcze nikt na to nie wpadł.

Radny Ryszard Klim (Klub SLD) podaje dwie alternatywne lokalizacje, jednocześnie przeciwstawiając się lansowanemu przez miasto miejscu planowanej inwestycji oraz wskazując lokalizację na Wyspie Spichrzów jako ostateczność (z uwagi na czas dojścia do Starówki oraz dojazd przez zatłoczony w godzinach szczytu most):

(...) dzisiejszy rozległy teren zielony pomiędzy ulicami Pocztową, Przymurze, Garbary; naprzeciwko głównego wejścia do I LO. Dominują jego zalety: skomunikowanie z centrum, odciążenie komunikacyjne Starówki, usytuowanie w obrębie obiektów użyteczności publicznej i usługowej  takich jak Liceum, dawnej hurtowni przy Pocztowej, dawnego Zamechu, poczty. Nieliczne budynki mieszkalne zwrócone są przeważnie ścianami szczytowymi, a nie jak w przypadku najbardziej zaludnionej ulicy Studziennej - oknami. Jej mieszkańcy, jak także budującej się Bednarskiej, nie na takie atrakcje liczyli.

Druga możliwość to rejon Tysiąclecia- Zamkowa- Służebna. Wiele pozytywów jak powyżej. Obie te propozycje, oceniając  wstępnie, spełniają warunki techniczne, czyli bez konieczności rozmieszczania pojazdów przy pomocy wind.

Internauci często wskazują okolice ulic Kumieli oraz Przymurze jako dobre miejsce pod planowaną inwestycję. Inną, najczęsciej proponowaną lokalizacją jest Wyspa Spichrzów. Warto jednak dodać, że ostatnie z wymienionych miejsc ma także wielu przeciwników.   

Naszym zdaniem ciekawą, godną rozważenia propozycją jest zlokalizowanie garażowca nieopodal kościoła Bożego Ciała. Jest wiele plusów przemawiających za tym miejscem, choćby dobre skomunikowanie z ciągami komunikacyjnymi (w pobliżu rondo, drogi znajdujące się po obu stronach), bliskośc Starego Miasta (kilkaset metrów) bliskość dużych zakładów pracy, centrum handlowego i sklepów wielopowierzchniowych (Zielone Tarasy, Kaufland, Media Expert).

Inną, bardzo często wskazywaną przez internautów lokalizacją dla garażowca, którą również uważamy za godną rozważenia, jest Wyspa Spichrzów. Jakkolwiek ma ona wady, to należy zwrócić uwagę, że umeijscowienie garażowca w tym miejscu ożywiłoby ten kwartał miasta sprawiając, że inwestorzy byliby bardziej skłonni tam budować.Warto także zauważyć, że odległość jaka dzieli to miejsce od elbląskiej katedry to zaledwie 200-300 metrów. Czy to dużo? Owszem, minusem tej lokalizacji jest niewielka przepustowość mostu (ulica Warszawska - aleja Wyszyńskiego - aleja Tysiąclecia), na którym w godzinach szczytu tworzą się korki.

A jakie jest wasze zdanie?

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Robert Koliński
ponad rok temu ocena: 100%  1
To ja tylko od siebie dodam, ciesząc się, iż redakcja podziela dobre pomysły;), że oprócz wspomnianych w komentarzu odredakcyjnym zalet jest jeszcze jedna, niebagatelna - otóż zakładając, że prawdą jest, co uchwalili radni, iż garażowiec ma pełnić również funkcje handlowo-usługowe w dolnych kondygnacjach, to poprzez umiejscowienie go właśnie tu (ul. Robotnicza/ul. Bożego Ciała) powodujemy, że impuls rozwojowy zyskuje cały, dość zapomniany i zaniedbany dziś kwartał, co skutkuje niczym innym, jak tak bardzo pożądaną w Elblągu funkcją miastotwórczą tej inwestycji (którego efektu z pewnością nie uzyskamy w proponowanej dziś lokalizacji przy Bednarskiej).
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.