› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Gdzie i jak zarejestrować samochód w Elblągu

› poradnik 6 miesięcy temu    1.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gdzie i jak zarejestrować samochód w Elblągu

Nabywając samochód, należy go zarejestrować niezależnie od ceny i tego, w jakim jest stanie. Wiąże się to z określonymi procedurami i formalnościami, których należy dopełnić. Jakimi? Jak krok po kroku przez nie przebrnąć? Gdzie zarejestrować auto w Elblągu? Jeśli poszukujesz informacji na ten temat, znajdziesz je w poniższym artykule.

Dokumenty wymagane do rejestracji

Po kupnie samochodu nowy właściciel jest zobowiązany do zarejestrowania go w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania – w Elblągu jest to urząd miejski przy placu Dworcowym 4. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą w wysokości 1000 zł, więc nie warto się spóźniać. Pierwszym krokiem do wywiązania się z niego jest pozyskanie i wypełnienie stosownego wniosku, który można pobrać na stronie internetowej urzędu lub osobiście otrzymać w jego stacjonarnej siedzibie. Poza wnioskiem wymagane są jeszcze inne dokumenty, a mianowicie:

 • dowód rejestracyjny, jeśli auto jest używane,
 • potwierdzenie zakupu pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży, faktura lub innego rodzaju dokument, który pełni tę funkcję,
 • karta pojazdu, o ile została wydana,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie wykupienia obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Jeszcze przed rejestracją samochodu konieczne jest zatem zawarcie umowy ubezpieczeniowej na polisę OC, która chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną w razie wyrządzenia szkód w ruchu drogowym. Dzięki niej za szkody spowodowane przez sprawcę wypadku, stłuczki czy kolizji płaci towarzystwo ubezpieczeniowe. Więcej informacji o tym, jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, znajdziesz w artykule pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/zgloszenie-szkody-oc-sprawcy/.

Koszt rejestracji samochodu

W przypadku samochodów kupionych zagranicą wymagane jest dodatkowo uiszczenie określonych opłat, których potwierdzenie również należy załączyć wraz z wnioskiem, np. cła czy akcyzy. Złożenie wniosku jest natomiast możliwe zarówno osobiście w siedzibie urzędu, jak i przez Internet. W tym celu powstało specjalne narzędzie dostępne w rządowym serwisie online obejmującym usługi dla obywateli. Jednak nawet po wypełnieniu wniosku online wizyta w urzędzie jest niezbędna, aby zwrócić stare tablice i otrzymać nowe. Ze starych tablic rejestracyjnych można korzystać wyłącznie wówczas, gdy sprzedawca jest zameldowany w tym samym powiecie co nabywca.

Rejestracji można dokonać samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – w tym celu wymagane jest pełnomocnictwo, które można sporządzić własnoręcznie. Co istotne, nie jest to procedura darmowa – trzeba się przygotować na pewne wydatki. Jak duże? Na szczęście stosunkowo niewielkie – urząd w Elblągu, podobnie jak każdy inny zażąda:

 • 80 zł za wydanie tablic rejestracyjnych,
 • 54 zł za dowód rejestracyjny,
 • 18,50 zł za nalepkę kontrolną,
 • 2 zł opłat ewidencyjnych,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe na 30 dni,
 • 12,50 zł za znaki legalizacyjne.

Łącznie daje to 180,50 zł bądź niecałe 100 zł w razie rejestracji samochodu kupionego z tego samego powiatu – niższy koszty wynika z braku konieczności wydawania nowych tablic. Warto jeszcze wspomnieć parę słów o pozwoleniu czasowym, czyli tzw. miękkim dowodzie rejestracyjnym wydawanym na 30 dni, w trakcie których wyrabiany jest nowy, „twardy” dowód, który należy odebrać przed wygaśnięciem „miękkiego”. Z kolei jego ważność w razie potrzeby i po spełnieniu określonych warunków może zostać przedłużona o kolejne 14 dni. Nie warto jednak zwlekać, bo każde przekroczenie terminu może skutkować niepożądanymi konsekwencjami, włącznie z karami finansowymi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.