› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Garażowiec w sercu Starego Miasta. Retrowersja czy rekonstrukcja?

› inwestycje drogowe ponad rok temu    25.11.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Garażowiec w sercu Starego Miasta. Retrowersja czy rekonstrukcja? fot. UM Elbląg

Miasto planuje, aby w sercu Starego Miasta w Elblągu, na tyłach Hotelu Elbląg - między ulicami Bednarską i Studzienną - powstał garażowiec. Lokalizacja inwestycji spotkała się z powszechną krytyką ze strony wielu mieszkańców miasta i wywołała burzę w elbląskich mediach internetowych. Temat budzi duże kontrowersje, które związane są w sposób bezpośredni z lokalizacją planowanej inwestycji.

22 listopada 2016 roku zaprezentowano wizualizację „garażowca”, dysponującego przestrzenią umożliwiającą zaparkowanie około 900 pojazdów, której autorem jest zespół projektowy Projekt Officyna Pracownia Architektury z Łodzi. Kosztowała ona miasto 4,7 tys. zł. Dwa dni później na sesji rady miasta klub radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad uchwały rozpoczynającej proces zmiany planu zagospodarowania starówki, która dopuszcza budowę w tym miejscu garażowca. Został on przegłosowany - przeciwko wycofaniu projektu uchwały zagłosowało 14 radnych, przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie po dyskusji radni zdecydowali, że uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania tej części miasta wejdzie w życie. Za zagłosowało 15 radnych (przede wszystkim z PiS), przeciw - 6, 3 radnych wstrzymało się od głosu.

Argumentami przemawiającymi za powstaniem garażowca w tym miejscu jest brak miejsc parkingowych dla mieszkańców Starego Miasta oraz przyspieszenie dalszej zabudowy tej dzielnicy związane z powstaniem lepszej infrastruktury (wielopoziomowego parkingu na ok. 900 pojazdów). Obecnie w tym miejscu funkcjonuje "dziki" parking, w którym samochody wręcz toną w błocie.

- Tylko dlaczego nie można tego uczynić na Wyspie Spichrzów? Innym miejscem takiej inwestycji mogą być także okolice ul. Kumieli.

- mówi patrząc na mapę elblążanin prowadzący na Starym Mieście lokal gastronomiczny.

Działacze Platformy Obywatelskiej w Elblągu nie są przeciwni rozwiązaniu problemu z parkowaniem na Starym Mieście, ale wskazują, że tego typu inwestycja nie powinna znajdować się w jego centrum.

Podobnego zdania są elbląscy działacze Nowoczesnej, którzy w piśmie adresowanym do prezydenta Elbląga wskazali:

Realizowana od wielu lat zabudowa Starego Miasta w oparciu o koncepcję tzw. „retrowersji” była wielokrotnie krytykowana przez mieszkańców Elbląga, niestety władze miejskie na tę krytykę były zawsze obojętne. Elbląg miał niegdyś Stare Miasto porównywalne z tym w Gdańsku. Dlaczego dziś nie możemy podążać w tym kierunku? Może właśnie przez kolejny „szalony” pomysł na odbudowę tego miejsca. Nasze Stare Miasto powinno być silnym produktem turystycznym. Obecnie jest dzielnicą, w której ciągle trwa przepychanka między mieszkańcami, a właścicielami/najemcami lokali gastronomicznych i rozrywkowych, o to czy ma mieć charakter rozrywkowy i usługowy, czy tez ma być kolejną sypialnią miasta. Starówka nie powinna być obszarem, na którym kierunki i koncepcje zabudowy prowadzone są na zasadzie luźnych improwizacji kolejnych władz miasta.

Działacze Nowoczesnej ponadto zwrócili się z propozycją zorganizowania publicznej debaty na temat koncepcji, kierunków i sposobów zabudowy elbląskiego Starego Miasta.

Jak wskazali:

W debacie tej oprócz Prezydenta, Radnych i urzędników powinni wziąć udział wszyscy zainteresowani tematem elblążanie.

Problem powstania garażowca w centralnym miejscu starówki - stylizowanego co prawda na kształt kamienic - wpisuje się w szerszy kontekst dwóch odmiennych koncepcji odbudowy i zagospodarowania Starego Miasta w Elblągu: historycznej rekonstrukcji i postmodernistycznej retrowersji. Ta ostatnia stanowi nurt architektoniczny polegający na odbudowie dokonywanej w zgodzie z dawnym układem i wysokością ulic, ale z bardzo swobodnym potraktowaniem detalu, kolorystyki, jak również z użyciem dużej ilości ornamentyki luźno nawiązującej do stylów historycznych. Oprócz elbląskiej starówki retrowersję zastosowano na Starym Mieście w Głogowie, Starym Mieście w Kołobrzegu, czy też na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Rekonstrukcja natomiast przewiduje odtworzenie zniszczonego, zabytkowego budynku lub jego nieistniejących już detali do stanu sprzed zniszczenia. Prace rekonstrukcyjne są prowadzone w oparciu o zachowane plany, projekty, fotografie lub szkice. Przykładem bardzo udanej rekonstrukcji jest duża część Starego Miasta w Gdańsku oraz Stare Miasto Warszawie. W naszym mieście także znajdziemy doskonałe przykłady rekonstrukcji. Są nimi: katedra św. Mikołaja (1948-1965), Dom Królów oraz kamienica przy ul. Wigilijnej 18.

W czasach, gdy ówcześni włodarze miasta planowali zabudowanie Starego Miasta blokami (taki przypadek nie był odosobniony - wystarczy wymienić bloki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie malborskiego zamku) retrowersję można uznać za kompromisowy półśrodek. Dzisiaj ta koncepcja spotyka się ze znacznie większą krytyką.

Jakie jest Wasze zdanie?

 

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Realista
ponad rok temu ocena: 57%  3
Bednarska byla zaraz po starym rynku najpiekniejsza ulica elblaga, ze slawnym domem pod wielbladem. Powinna zostac zrekonstruowana. Garazowiec stylizowany na spichlerz powinien stanac na wyspie spichrzow na miejscu przedwojennego np. spichlerza cesarz przy budynku starej gieldy, dzisiaj pub specjala.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Don Giovanni
ponad rok temu ocena: 50%  2
Wizjoner - moim zdaniem to jest bardzo ciekawa propozycja. Warto by było podrzucić ją do magistratu. Co o tym myślisz? Moim zdaniem miasto nie powinno lekceważyć takich głosów.
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wizjoner
ponad rok temu ocena: 73%  1
Od ulicy Bednarskiej i Studziennej mieszkania z oknami tylko na ulicę a całe podwórko przeznaczyć na piętrowy garażowiec na ok. 300-500 miejsc. Z ulicy nie widać, zachowany klimat starówki i kamieniczek a kierowcy i tak parking znajdą w środku i nie będzie się tak rzucał w oczy jak to szkaradztwo co proponują.
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.