„Garażowiec: tak, ale nie w tym miejscu!” – mówią przeciwnicy lokalizacji w sercu elbląskiego Starego Miasta czterokondygnacyjnego budynku, w którym miałoby się znaleźć około 900 miejsc postojowych. Garażowiec przy ulicy Bednarskiej to bardzo zły pomysł – dodają. Takich ludzi jest całkiem sporo. Wystarczy porozmawiać z mieszkańcami Starego Miasta, aby przkonać się, że planowana inwestycja budzi kontrowersje.
Już prawie 300 osób polubiło profil na Facebooku „Nie dla garażowca przy Bednarskiej”. Akcja zatacza coraz szersze kręgi, ale liczba zangażowanych w nią osób wydaje się póki co niewystarczająca, aby odniosła ona zakładany skutek. Twórcy wyżej wymienionego profilu i przeciwnicy lokalizacji garażowca udostępnili na FB również wydarzenie „Wyślij list do Prezydenta -> #NieDlaGarażowca”.
Terminem granicznym jest 17 stycznia. Do tego dnia można bowiem składać wnioski do zatwierdzonego uchwałą rady miejskiej nowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego Starego Miasta, który ma dopuszczać tego typu inwestycje.
Kochani walczymy o przyszłość Starego Miasta w Elblągu. Czy chcecie, aby w centrum Starego miasta powstał GIGANTYCZNY GARAŻOWIEC? Wyraź swój sprzeciw temu pomysłowi. Teren pomiędzy Bednarską a Studzienną nie może zostać przekształcony w jeden wielki garaż – apelują organizatorzy protestu.
Planowana lokalizacja inwestycji to bezpośrednie sąsiedztwo ulicy Bednarskiej – arterii komunikacyjnej, która była przed wojną jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Starego Miasta. Znajdowała się na niej m.in. słynna kamienica nr 30, znana bardziej jako Dom „Pod Wielbłądem”. Ulica stanowiła swoistą perłę staromiejskiej zabudowy. Mieszkała na niej rzesza zamożnych mieszczan. Było to jednocześnie jedno z niewielu miejsc zamieszkanych jeszcze przed nadaniem Elblągowi praw miejskich. O fakcie tym świadczą odkryte na parceli nr 23 pozostałości drewnianej zabudowy, pochodzące z pierwszej połowy XIII wieku.
Radny Robert Turlej na ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, podczas której był dyskutowany problem nowego planu zagospodarowania przestrzennego, który dopuszczałby możliwość takiej inwestycji w obrębie Starego Miasta (wybudowania garażowca) zabrał głos w sprawie i aktywnie walczył na rzecz zdjęcia uchwały z obrad oraz innej lokalizacji.
- Są tereny, które mają przygotowane plany. Można byłoby znaleźć miejsce dla garażowca na przykład na Wyspie Spichrzów. Nie musimy przecież wjeżdżać samochodem pod same drzwi, pod sam sklep – argumentował.
- Na początku ostatniej sesji rady miejskiej złożyłem wniosek, aby zdjąć uchwałę z obrad Rady. Niestety wniosek przepadł w głosowaniu. Wniosek argumentowałem tym, że należy przeprowadzić konsultacje, dyskusje z mieszkańcami – wspomina Robert Turlej.
Przypomina również, że do 17 stycznia mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące uchwalonego nowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Czyli mogą zglaszać, że nie wyrażają zgody na pozwolenie aby w tym miejscu czyli przy Bednarskiej powstał obiekt o funkcji garażowca wielkopowierzchniowego – dodaje radny.
Uwagi (wnioski) należy składać na piśmie w Departamencie Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg lub przesłać pocztą na podany wyżej adres w terminie do dnia 17 stycznia 2017 roku. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Istotną kwestią jest dokładne oznaczenie nieruchomości. W przedmiotowje sprawie jest to kwartał zabudowy między ulicami: Studzienną i Bednarską w Elblągu, obejmującego obszar wyznaczony granicami:
- od strony północnej – południowa linia rozgraniczająca ulicy Studziennej;
- od strony wschodniej – wschodnia granica działek nr 113/15, 113/16;
- od strony południowej – północna linia rozgraniczająca ulicy Bednarskiej;
- od strony zachodniej – linia oparta o wschodnią ścianę budynku znajdującego się przy Studziennej 4 – 5