› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ford Mondeo MK3 - Najczęstsze awarie

› poradnik ponad rok temu    28.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Ford Mondeo MK3 - Najczęstsze awarie

Ford Mondeo to jeden z flagowych samochodów tego producenta. Doczekał się już piątej generacji i wciąż jest chętnie wybierany wśród klientów, także w Polsce. Oprócz modeli z najnowszej generacji w naszym kraju bezustannie popularny jest Ford Mondeo w wersji MK3. Mimo swoich kilku wad cały czas jest on bardzo często widywany na polskich drogach oraz święci tryumfy w serwisach ogłoszeniowych i komisach samochodowych. W tym artykule postaramy się krótko wyjaśnić na czym polegają największe wady i zalety tego modelu, tak aby ułatwić kierowcom ewentualny wybór tego modelu.

Mocne cechy Forda Mondeo MK3
 

Na uznanie w modelu MK3 zasługuje z pewnością zastosowanie łańcucha rozrządu. W większości samochodów zastosowany jest pasek rozrządu co jak wiemy czasami staje się dość problematyczne przy większym jego zużyciu. Łańcuch być może jest nieco głośniejszy, ale na pewno jest w stanie przejechać bezawaryjnie więcej kilometrów i rzadziej jest nas w stanie zaskoczyć awarią. Do mocnych cech tego modelu można także zaliczyć zawieszenie. Wprawdzie nie jest ono idealne, jeśli jednak samochód użytkowany jest w rozsądny sposób to może ono nam posłużyć wiele lat bez większych awarii. Jeśli chodzi o silniki to najmniej awaryjne są jednostki benzynowe, w których nie zamontowano instalacji LPG. Z silnikami diesla mogą występować pewne problemy, głównie związane z poprawną pracą wtryskiwaczy.

Słabe strony
 

Zajmijmy się teraz słabszymi stronami tego bardzo popularnego w Polsce modelu Forda. Jako że najstarsze modele MK3 mają już 18 lat nie mogą dziwić problemy z korozją. Nawet najbardziej zabezpieczona karoseria po takim czasie może sprawiać problemy. Nadwozie MK3 nie zostało zbyt dobrze zabezpieczone i w niektórych miejscach lubią się pojawiać "rude niespodzianki".

Jednym z największych problemów z jakimi borykają się właściciele tego modelu jest awaria dwumasowego koła zamachowego oraz co za tym idzie wymiana sprzęgła. Elementy te wymienia się bowiem zawsze razem. Sprzęgło do Mondeo MK3, koło dwumasowe oraz koszty robocizny mogą łącznie opiewać nawet na trzy tysiące złotych. Może to więc stanowić sporą część całej wartości auta. Samo sprzęgło do Mondeo MK3 to wydatek kilkuset złotych.

Nieodłączną bolączką Forda Mondeo MK3 są zastosowane w silnikach diesla wtryskiwacze. Posiadając egzemplarze z silnikami TDDI i TDCI musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później będziemy musieli je wymienić. A koszt może być dość spory i wynieść nawet cztery tysiące złotych. Istnieje także tańsza alternatywa polegająca na regeneracji wtryskiwaczy. Wtedy cała operacja może się zamknąć w kwocie maksymalnie dwóch tysięcy złotych. Ciężko jednak jest stwierdzić, że jest to wada charakterystyczna dla Mondeo MK3, gdyż podobne problemy ma większość aut z tego segmentu wyposażona w silniku tego typu.

Podsumowanie
 

Jak widać jeśli pominiemy problemy ze sprzęgłem w Mondeo MK3, oraz kołem zamachowym, korozją i wtryskiwaczami możemy otrzymać całkiem porządny samochód do codziennej jazdy za rozsądne pieniądze. Koszt zakupu zadbanego egzemplarza wyniesie nas kilka tysięcy złotych, a komfort podróżowania jak na auta w tym wieku jest całkiem spory. Jednakże przed zakupem musimy dokładnie sprawdzić samochód, gdyż zakup kilkunastoletniego modelu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.