› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Fałszywe alarmy bombowe. Może to nas wiele kosztować

› bieżące ponad rok temu    26.03.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Fałszywe alarmy bombowe. Może to nas wiele kosztować fot. Bartłomiej Ryś

Nawet kilkanaście tysięcy złotych może kosztować wczorajsza akcja poszukiwania ładunku wybuchowego w Szpitalu Specjalistycznym w Elblągu. Ładunku szukali pirotechnicy, na baczność postawiono służby policyjne o straż pożarną, ewakuowano 170 osób. Zawiadomienie okazało się fałszywe.


Wczorajsza akcja poszukiwania ładunku wybuchowego w Szpitalu Specjalistycznym pokazuje, że jeden telefon może postawić na nogi praktycznie wszystkie elbląskie służby ratownicze. Do tego dochodzi ewakuacja personelu medycznego oraz osób chorych. Policja i strażacy ewakuowali z rejony zagrożenia 170 osób. Przyjechały autobusy elbląskiego PKS. Alarm okazał się fałszywy, podobnie jak poprzednie tego typu zgłoszenia.

- Takiego telefonu nie można zlekceważyć – wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. - Zgłoszenie dotyczyło dziwnego pakunku, z którego wydobywały się dziwne odgłosy. Musieliśmy reagować natychmiast.

Policjanci i strażacy otoczyli rejon ul. Komeńskiego. Praktycznie odcięli go od reszty miasta. Następnie rozpoczęła się procedura ewakuacji pracowników i pacjentów przychodni przy Szpitalu Specjalistycznym. W tym czasie policjanci z psami rozpoczęli żmudne poszukiwanie ładunku, ponieważ kobieta zgłaszająca taką sytuację, nie zostawiła żadnych wskazówek.

Skończyło się na strachu, a ten ponury żart może nas wszystkich kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

To nie pierwszy taki przypadek w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w naszym mieście.

20 marca br. policjanci i strażacy poszukiwali podłożonego ładunku wybuchowego w budynku Sądu Okręgowego w Elblągu. Okazało się, że był to jednak fałszywy alarm.

6 października 2013 r. poszukiwano natomiast bomby, która miała rzekomo znajdować się w budynku zajmowanym przez firmę Provident. To był jednak ponury żart.

17 września 2013 r. odebrano wiadomość o podłożonym ładunku wybuchowym w elbląskiej restauracji McDonalds. Zabezpieczono wówczas rejon obiektu przy Al. Grunwaldzkiej. Akcja poszukiwawcza nie przyniosła jednak żadnych rezultatów. Bomby w restauracji nie było.

5 września 2013 r. policjanci i strażacy zostali wezwani na Stare Miasto. Tam w siedzibie firmy Dialog miał znajdować się ładunek wybuchowy. Również tam żadnej bomby nie znaleziono.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego fałszywy alarm o podłożeniu ładunku bombowego zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 8. 

Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana. W żadnym przypadku nie można pozwolić sobie na zbagatelizowanie jakiegokolwiek sygnału. Należy pamiętać też o tym, że policja dysponuje coraz nowszymi metodami wykrywania tego rodzaju przestępstw a sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarnie - ich ustalenie jest tylko kwestią czasu. Oprócz odpowiedzialności karnej podejrzani o wywołanie fałszywych alarmów mogą zostać pociągnięci do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Przestrzegamy wszystkich przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kermit
ponad rok temu ocena: 33%  2
Trzeba by takiego dowcipnisia złapać i bardzo przykładnie ukarać - np. z 15 lat w pierdlu. Reszta się zastanowi nim znów zadzwoni i wywoła alarm.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bynio199
ponad rok temu ocena: 33%  1
W tym momencie mamy pogląd o możliwościach naszych służb 21 wiek oni nie potrafią namierzyć przygłupa który robi sobie jaja.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.