› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Facebook jest większym zagrożeniem na drodze niż alkohol

› bieżące ponad rok temu    13.03.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych wczoraj przez brytyjski Instytut Zaawansowanej Motoryzacji. Fakt, że ludzie korzystają z telefonów w najdziwniejszych miejscach nie jest niczym nowym, ale fakt, że używanie portali społecznościowych podczas jazdy obniża naszą koncentrację w większym stopniu niż alkohol, już tak.

Z badań wynika, że czynnikiem, który najbardziej obniża koncentrację podczas jazdy jest zwykła rozmowa telefoniczna. Korzystanie z portali społecznościowych zajęło drugie miejsce. Odpowiedzialne jest za obniżenie koncentracji o 36,60%. Zaraz za nim znajduje się pisanie smsów, a dopiero później alkohol (w granicach brytyjskiego dopuszczalnego limitu spożycia – nie chodzi o prowadzenie samochodu kiedy jest się pijanym w sztok). Dostało się także zestawom głośnomówiącym, które odpowiedzialne są za spadek koncentracji o 26,50%. Obecna w rankingu marihuana odpowiada za 21% spadek koncentracji.

Badacze dużo uwagi poświęcili wpływowi FB na zachowanie na drodze, warto przytoczyć kilka ich wniosków:

 •     Podczas wysyłania i odbierania wiadomości na FB koncentracja kierowców spadała średnio o 38% a oni  sami nie zauważali istotnych zdarzeń na drodze (w sumie nic dziwnego);
 •     Kierowcy, którzy korzystali z FB nie byli w stanie utrzymać pojazdu na swoim pasie ruchu;
 •     Zmotoryzowani użytkownicy FB nie byli w stanie odpowiednio szybko zareagować na zmieniające się warunki na drodze;


Wszystko to jest logiczną konsekwencją wpatrywania się w ekran telefonu zamiast na drogę, zadziwiające jest jednak to jak bardzo rozprasza to kierowcę. Ciekawe czy skończy się to wprowadzeniem zakazu korzystania z portali społecznościowych w czasie jazdy.

Żródło:gizmodo.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.