› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląski kierowco, sprawdź swoje punkty karne

› bieżące 9 miesięcy temu    4.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. internet

Jesteś kierowcą i chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz to zrobić w komisariacie policji lub w internecie – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0, która umożliwia dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

 

Gdy wybierzemy pierwszą możliwość - wizyty w komisariacie - informacji o ewentualnych punktach karnych udzieli nam policjant. Może on także wystawić nam stosowne zaświadczenie o liczbie punktów. Za zaświadczenie takie zapłacimy 17 złotych. Opłatę należy uiścić w urzędzie miasta na terenie którego znajduje się jednostka policji – bezpośrednio w kasie lub przelewem na konto urzędu.

 

Jeżeli chcemy sprawdzić punkty karne w internecie, musimy zacząć od założenia profilu zaufanego (eGo). Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w sieci (służy jako elektroniczny podpis). Za jego pomocą możemy łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.

 

Na stronie obywatel.gov.pl klikamy w przycisk „sprawdź swoje punkty karne”. Po kliknięciu system przenosi nas na stronę profilu zaufanego, na której logujemy się na swoje konto. Po zalogowaniu system przenosi nas z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl, a informacja o punktach karnych wyświetli się od razu. Można ją pobrać w formacie pdf i wydrukować (uwaga: taki wydruk ma charakter informacyjny, a nie urzędowy).

 

Teraz wiemy już, ile mamy punktów. Co zrobić, by się ich pozbyć?

 

Jak przypomina policja, punkty karne znikają po roku od dnia popełnienia wykroczenia drogowego. Dla tych, którzy mają ich mniej niż 24 (mniej niż 20 – gdy kierowca posiada prawo jazdy krócej niż rok) wyjściem może być ukończenie szkolenia, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych. Po szkoleniu (nie można w nim uczestniczyć częściej niż raz na pół roku) suma punktów karnych zmniejszy się o sześć najstarszych.

 

W przypadku, gdy kierowca ma więcej niż 24 punkty karne zostaje skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz na badania psychologiczne. W sytuacji nie zaliczenia egzaminu lub badań, traci uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.