› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Elbląska „siódemka” groźna dla zdrowia i życia. Będą prowadzone badania

› bieżące ponad rok temu    11.04.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Elbląska „siódemka” groźna dla zdrowia i życia. Będą prowadzone badania

Przez trzy lata na drodze ekspresowej S7 z Elbląga do Miłomłyna prowadzone będą badania, które wyjaśnią, czy dzikie zwierzęta korzystają z przejść pod jezdnią i ile ptaków ginie w zderzeniu z samochodami - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki powiedział, że będą to pierwsze badania na tak dużą skalę prowadzone na drogach woj. warmińsko-mazurskiego. Wykona je za 242 tys. zł wybrana w przetargu firma FPP Consulting z Warszawy. Głębocki wyjaśnił, że obowiązek opracowania takiej oceny wynika z decyzji środowiskowej, która poprzedziła budowę 51-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 z Elbląga przez Pasłęk do Miłomłyna. Część tej trasy przebiega w pobliżu rezerwatu jezioro Drużno, przez obszary objęte programem Natura 2000.

Zdaniem rzecznika wyniki obserwacji pomogą ocenić skuteczność zbudowanych pod jezdnią przejść dla zwierząt. Raporty z badań będą wykorzystane w projektowaniu tego typu zabezpieczeń przy kolejnych inwestycjach drogowych. Zostanie też przeprowadzony monitoring śmiertelności ptaków, które zginęły w wyniku zderzeń z ekranami dźwiękoszczelnymi i przejeżdżającymi samochodami. Ma to szczególne znaczenie, bo rezerwat jeziora Drużno stworzono w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego.

Zgodnie z zamówieniem pierwsze badania odbędą się w tym roku i potrwają do 5 listopada. Będą one powtarzane w kolejnych latach i zakończą się w lipcu 2016 roku. Wtedy powstanie ostateczny raport dla GDDKiA.

Odcinek drogi S7 z Elbląga do Pasłęka oddano do użytku w lipcu 2011 roku, a odcinek z Pasłęka do Miłomłyna rok później. Przebudowa tej trasy do standardów dwujezdniowej drogi ekspresowej kosztowała w sumie ponad 1,6 mld zł. Droga ekspresowa S7 stanowi połączenie między Gdańskiem, Warszawą, Krakowem i przejściem granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Przez województwo warmińsko-mazurskie przechodzi 155 km tej trasy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zombi
ponad rok temu ocena: 0%  2
Bo kolega robi ekrany i trzeba napędzić koniunkurę !
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ale!
ponad rok temu ocena: 20%  1
Wyrzucanie pieniedzy w bloto. Wali mnie czy zginie ptaszek czy lis przebiegajacy przez jezdnie. Dziesiatki lat wszyscy mieli to w d...e i wszystko bylo ok. Pseudoekologia i nic wiecej. Sposob na dofinansowanie z naszej kasy roznych smieszncyh firemek robiacych te badania...
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.