› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Elbląga nie stać na Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej?

› inwestycje miejskie ponad rok temu    5.10.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląga nie stać na Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej?

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej według wytycznych Komisji Europejskiej powinien być przygotowany i wdrażany w każdym mieście w przeciągu najbliższych lat. Czy Elbląg obecnie stać na takie opracowanie? A może wcale nie jest nam potrzebne?

Jak zwykle, brak środków finansowych jest jednym z głównych powodów blokujących przygotowanie i wdrożenie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Realizacja strategicznego dokumentu, który musi przygotować każde, średniej wielkości miasto (w tym Elbląg) ma za zadanie zwiększyć wykorzystanie komunikacji publicznej przez mieszkańców. W projektach kładzie się również duży nacisk na rozwój i promowanie środka transportu, jakim jest rower.

Samo tworzenie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan) zaleciła Komisja Europejska. Efektem realizacji planu ma być likwidowanie zatorów komunikacyjnych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Mówiąc wprost – czystsze środowisko i sprawniejsza komunikacja. Gminy osiągać to mają m.in. poprzez poprzez inwestycje w infrastrukturę dla cyklistów oraz rozwijanie atrakcyjnej dla pasażerów komunikacji miejskiej.

- Gmina Miasto Elbląg nie posiada takiego dokumentu. Jednakże kwestia zachęcania do korzystania z komunikacji publicznej oraz zwiększania popularności poruszania się rowerem i pieszo po mieście uwzględniona jest w innych dokumentach strategicznych, w tym: w Polityce Rowerowej Miasta Elbląg, Planie Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasto Elbląg na lata 2013-2020 oraz Strategii Zrównoważonego Transportu EOF – informuje nas Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Rzeczywiście, większość miast posiada dokumenty strategiczne, w których znajdują się zapisy dotyczące zrównoważonego transportu lub mobilności miejskiej, a są to m.in. plany rozwoju zrównoważonego transportu zbiorowego, strategie rozwoju miasta, lub lokalne programy rewitalizacji, a także mapy kierunków zagospodarowania przestrzennego. Mimo wszystko obecnie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej posiadają tylko Opole i Jaworzno.

- W Elblągu każdego roku zwiększana jest atrakcyjność oferty transportu publicznego, na przebudowywanych w mieście ulicach tworzone są nowe odcinki ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych oraz stawiane są kolejne stojaki rowerowe. Warto również wspomnieć, że Elbląg partycypuje we Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, który uważany jest za najbardziej spektakularny projekt rowerowy w Polsce – dodaje Joanna Urbaniak.

Według opracowań Unii Europejskiej celem do 2050 r. jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 60 procent oraz poprawa infrastruktury transportowej. W tym właśnie mają pomóc Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Pozostaje pytanie czy jego stworzenie i wdrożenie w Elblągu przyniosło by zauważalne zmiany? Zwłaszcza w momencie, kiedy zadłużenie tak znacząco wzrosło, że należy „zaciskać pasa”.

Jakie Waszym zdaniem są podstawowe problemy w rozwoju sprawniejszej komunikacja miejskiej (w tym rowerowej) w naszym mieście?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tramwajarz
ponad rok temu 1
"W Elblągu każdego roku zwiększana jest atrakcyjność oferty transportu publicznego" - haha, dobre :D Spróbujcie wcisnąć ten kit ludziom, którzy jeżdżą tramwajem po Grunwaldzkiej...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.