Policja poszerzyła funkcjonalność działającej od ubiegłego roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu przez Internet, można w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób, zgłaszać policjantom wszelkie problemy. Pojawiły się możliwości dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń.
Od blisko roku funkcjonowania Mapy, policjanci z Elbląga otrzymali 1 242 zgłoszenia, z których 20% zostało potwierdzonych. Dotyczyły głównie przekraczania dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury drogowej, nieprawidłowego parkowania oraz picia alkoholu w miejscach niedozwolonych i używania środków odurzających.
Najważniejszą zmianą, jaką opracowali policyjni informatycy, to możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego, opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków (500). Jest to pomocne w weryfikacji informacji, gdy np. zgłaszający wskazuje jako miejsce przestępstwa duże, wielotysięczne osiedle mieszkaniowe. Opis zagrożenia przydaję się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego, gdzie wcześniej bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno było rozstrzygnąć, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu oczekiwania na zielone światło na przejściu dla pieszych, oznakowania czy innych spraw.
W tej sytuacji pomocna jest również opcja dodawania zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu Mapy (3 pliki do 5 MB).
Taka modyfikacja to efekt analizy pierwszych miesięcy działania Mapy, gdy okazało się, że choć wiele zgłoszeń powtarza się, zgodnie z procedurą każde należy potraktować odrębnie i na nowo weryfikować.
Policjanci zapewniają, że wszystkie zgłoszone za pośrednictwem Mapy zagrożenia są rzetelnie sprawdzane; w zależności od charakteru zgłoszenia zajmują się tym patrole, dzielnicowi, czy drogówka, ale także wywiadowcy czy policjanci z pionu kryminalnego.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg