› policja |
ponad rok temu
13.10.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Wczoraj (12.09) w Elblągu doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Sprawa jest wyjaśniania przez wydział ruchu drogowego. W wyniku obrażeń wewnętrznych rowerzysta zmarł w szpitalu. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak gdyby mężczyzna miał go na głowie jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie.
Jednak widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego i ostrożność kierowców, to te czynniki, które wpływają bezpośrednio na zdarzenia.
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.
Zdarzenie miało miejsce wczoraj (12 września) około godziny 9 na ulicy Mickiewicza w Elblągu. 68-letni rowerzysta jadąc chodnikiem, w kierunku al. Grunwaldzkiej, zjechał przed przejściem dla pieszych na jezdnię. Został potrącony przez volkswagena passata, którym kierował 68-letni mężczyzna (trzeźwy). W wyniku obrażeń wewnętrznych rowerzysta zmarł w szpitalu. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Polsce rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach. Niemniej jednak gdyby mężczyzna miał go na głowie jest wielce prawdopodobne, że on uratowałby mu życie.
Piesi i rowerzyści stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych i rowerzystów, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.
Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.
Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu, bo zyskuje dalsze życie.
Ważne odblaski!
Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji. Dzięki odblaskom jest widoczny, przez to bezpieczniejszy na drodze. Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |