› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Elbląg: Sądowe korzyści z blokady alkoholowej w samochodzie

› policja ponad rok temu    12.03.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg: Sądowe korzyści z blokady alkoholowej w samochodzie

Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Co to w praktyce oznacza? To, że osoba, która ma na przykład trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów po półtora roku może ubiegać się o zmianę sposobu wykonywania tego orzeczenia i zamianę całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz nie obejmujący pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową.

- To coś z czym w swojej służbie na drodze spotykamy się coraz częściej – mówi jeden z policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Podczas kontroli sprawdzamy wtedy czy pojazd jest wyposażony w taką blokadę i ma ona aktualną homologację.

Sama blokada jest zdefiniowana w przepisach Prawo o ruchu drogowym. Blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Ustawodawca przewidział więc możliwość wcześniejszego odzyskania prawa jazdy dla osób, które przeszły czas próby i nie popełniły kolejnego przestępstwa kierowania pod wpływem alkoholu.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.