› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Elbląg/Pasłęk: Pasłęczanie ocenili pracę policjantów

ponad rok temu    7.12.2013
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Elbląg/Pasłęk: Pasłęczanie ocenili pracę policjantów
Coroczna ankietyzacja Pasłęczan jest najważniejszym miernikiem dla stróżów prawa. Jest nie tylko wskazówką, jakie działania należy kontynuować, ale co najważniejsze – jak chronić mieszkańców i ograniczać przestępczość jeszcze skuteczniej.

W dniach 07-14 listopada br. na terenie miasta Pasłęka przeprowadzone zostały anonimowe badania ankietowe oceniające pracę policjantów. Celem przeprowadzenia badań było przede wszystkim zbadanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Pasłęka, zebranie informacji o problemach ich nurtujących, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania. Kolportaż oraz zebranie ankiet przeprowadzone zostało przez uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku. Ogółem na terenie Pasłęka, Młynar, Rychlik i Godkowa rozprowadzono 135 ankiet.

Miasto Pasłęk zostało uznane za bezpieczne lub raczej bezpieczne przez 72% respondentów ankiety, co w porównaniu z rokiem ubiegłym daje wzrost o 4%. 74% ankietowanych najbezpieczniej czuje się w swoim środowisku (dom, mieszkanie, podwórko).

2 % respondentów ankiety przebywając w rejonie miejsca swego zamieszkania czuje się zagrożonych. 18 % ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Na pytanie „Czy nie obawiasz się wieczorem, w nocy wyjść z domu i spacerować po swojej miejscowości” 64% ankietowanych wyraziło opinię, iż nie ma takich obaw (rok temu 54%), 13% nie miało na tę kwestię wyrobionego zdania (rok wcześniej było to 20% ankietowanych). 3% respondentów ankiety uznało, że zdecydowanie obawia się wieczornych spacerów (w ubiegłym roku było to 5% ankietowanych).

Jako największe zagrożenia ankietowani wskazali: piratów drogowych – 22% (rok ubiegły 12%), nietrzeźwych – 16% (rok 2012 – 7%), wandali – 15% (rok ubiegły – 13%), włamywaczy i złodziei – 15% (rok ubiegły 9%), bandytów – 13% (rok ubiegły 20%), agresywną młodzież – 13% (rok ubiegły 21%). Odnośnie znajomości dzielnicowych w terenie 76% ankietowanych stwierdziło, że zna swego dzielnicowego, a jeżeli nawet nie wie jak się on nazywa, to wie w jaki sposób znaleźć z nim kontakt.

Z opinii wyrażonych przez respondentów ankiety jednoznacznie wynika, iż w ich ocenie najskuteczniejszą formą działań prowadzących do podniesienia poczucia bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania nadal pozostaje częstsze pojawianie się tam patroli policyjnych – pieszych – 34% oraz zmotoryzowanych – 26%.

Teren pracy policjantów w Rychlikach, Godkowie i Młynarach został uznany za bezpieczny lub raczej bezpieczny przez 95% respondentów. W roku ubiegłym ocenę taką wystawiło 83% respondentów. 3% ankietowanych stwierdziło, że na terenie miejscowości, którą zamieszkują nie jest bezpiecznie. Dla 72% respondentów ankiety poziom poczucia bezpieczeństwa w minionym roku uległ poprawie. W ocenie jednej osoby bezpieczeństwo na terenie miejscowości, którą zamieszkuje spadło.

Na pytanie „Czy nie obawiasz się wieczorem, w nocy wyjść z domu i spacerować po swojej miejscowości” 68% ankietowanych wyraziło opinię, iż nie ma takich obaw. 23% nie miało w tej kwestii wyrobionego zdania. Żadna z ankietowanych osób nie stwierdziła, że zdecydowanie obawia się wieczornych spacerów. Jako najpoważniejsze zagrożenia respondenci wskazali zagrożenia o charakterze kryminalnym i chuligańskim oraz związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Odnośnie znajomości dzielnicowych w terenie 91% ankietowanych stwierdziło, że zna swego dzielnicowego, a jeżeli nawet nie wie jak się on nazywa, to wie w jaki sposób znaleźć z nim kontakt (w roku 2012 – 86%). 9% ankietowanych nie zna swego dzielnicowego ani nie wie jak nawiązać z nim kontakt. Z opinii wyrażonych przez respondentów ankiety jednoznacznie wynika, iż na terenach pozamiejskich najskuteczniejszą formą działań policji prowadzących do podniesienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców jest obecność patroli ruchu drogowego (po 43%) oraz patroli pieszych (36%).

Głos mieszkańców w dyskusji nad stanem bezpieczeństwa traktujemy bardzo poważnie, a samo badanie miało na celu poznanie zdania i opinii obywateli. Pojawiające się uwagi definiują obszary, które można usprawnić, jak również wskazują kierunki pracy pasłęckiej Policji.

Jakub Sawicki KMP Elbląg
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.