› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Elbląg. Kierowca karetki skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest prawomocny

› sąd 12 miesięcy temu    20.10.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Kierowca karetki skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok jest prawomocny  fot. archiwum elblag.net

W czerwcu zapadł wyrok na Pawła G. kierowcę karetki: jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz zapłata zadośćuczynienia po 10 tys. zł pięciu osobom: poszkodowanym wypadku oraz tym, których bliski wypadku nie przeżył. Zarówno obrońca oskarżonego jak i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego złożyli apelację. Wczoraj (19.10) Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał wyrok w mocy. 

Przypomnijmy: 9 lipca 2015 roku na skrzyżowaniu ulic: 12 Lutego i Grota-Roweckiego doszło do zderzenia karetki pogotowia z hondą civic. Karetka przekoziołkowała kilka razy i uderzyła w lampę uliczną.

Kierowca, jak i pasażerowie - lekarz i ratownik medyczny, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W hondzie znajdowały się cztery osoby. 37-letni mężczyzna, siedzący obok kierowcy, zginął na miejscu. 20-letni kierowca hondy doznał ogólnych potłuczeń ciała, 33-letnia pasażerka obrażenia żeber i głowy. Najciężej ranna została 21-letnia kobieta, która z obrażeniami płuc i głowy trafiła do szpitala. Przez miesiąc lekarze walczyli o jej życie, dwa tygodnie dziewczyna była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

Sprawą zajęła się prokuratura. Skierowała do sądu dwa akty oskarżenia przeciw kierowcy karetki i kierowcy hondy civic. Toczyły się dwa postępowania. Przeciw kierowcy hondy civic nadal trwa. Natomiast zakończyło się nieprawomocnym wyrokiem to przeciw kierowcy karetki.

Sąd 8 czerwca uznał winnym Pawła G. Skazał go na jeden rok pozbawienia wolności. Karę warunkowo zawiesił na trzy lata. Może prowadzić on pracę zarobkową jako kierowca. Ma zapłacić pięciu osobom po 10 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd zwolnił mężczyznę od kosztów procesu, który pokryje skarb państwa.

Z tym wyrokiem nie zgodziły się obie strony procesu. Adwokat Krzysztof Kanty, obrońca oskarżonego Pawła G. oraz adwokat Grzegorz Sikorski pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego.

Mój klient powinien być uniewinniony, ponieważ działał w stanie wyższej konieczności. Od tego jak szybko dojedzie na miejsce zależało życie człowieka. Ponadto, gdy zbliżał się do skrzyżowania wszystkie samochody zatrzymały się, nie mógł przypuszczać, że jeden kierowca nie słyszał sygnału karetki

- przekonywał adwokat Krzysztof Kanty

Natomiast adwokat Grzegorz Sikorski, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego był zdania, że kara w zawieszeniu jest zbyt mało dotkliwa, jedyna słuszna to kara bezwzględnego pozbawienia wolności. Po jednej z rozpraw matka zabitego w wypadku powiedziała Elbląg.Net:

Kierowca karetki miał pomóc ratować życie, a szalał na drodze i posłał ludzi na śmierć. We Włoszech jest pojęcie zabójstwa drogowego, u nas nie. Jestem pewna, że to było zabójstwo drogowe.

Zarówno obrońca oskarżonego jak i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego złożyli apelację.

Wczoraj (19.10) Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał wyrok w mocy. Jest już prawomocny. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marcco
12 miesięcy temu ocena: 33%  6
Określenie " zabójstwo drogowe " najlepiej oddaje różnicę w podejściu zwykłych ludzi , a sędziów do poczucia sprawiedliwości . Policjant ścigający bandytę też musi być szybki , nie znaczy to jednak że ma użyć broni w zatłoczonym sklepie .
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ankaskakanka
12 miesięcy temu ocena: 91%  5
bez przesady...dostał karę w zawiasach i więcej mu się nie należy. Niech rodzina poszkodowanych weźmie też pod uwagę, że jej syn powinien się zatrzymać jak jedzie karetka, bo jakby jechała do jej syna to by chciała żeby była jak najprędzej. Wina jest leży pośrodku
odpowiedz oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 12121
12 miesięcy temu ocena: 10%  4
Czyli za zabicie kogos na drodze tylko zawiasy, dobrze wiedzieć, przyda się taka informacja
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Strażak
12 miesięcy temu ocena: 82% 3
Nie jechał do Roxy, tylko ratować życie - używając sygnałów. Chyba jest drobna różnica?
~ Patologia w elbląskich sądach
12 miesięcy temu ocena: 83%  2
To teraz jadąca karetka na sygnale do zdarzenia,w którą wjedzie jakiś burak swoją blaszaną, to będzie kierowcą wimny za każdym razem? Cała palestra sądowa do wymiany.
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Witek
12 miesięcy temu ocena: 100% 1
Sam jesteś do wymiany. Ciekawe jak będziesz śpiewał jak Ty albo Ci bliski będzie miał podobny wypadek. Niewątpliwie było to nieszczęście ale najechał kierowca karetki ratującej życie a nie jakiś głupek w tatadaju.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.