› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Elbląg. Czy dostanę mandat, gdy nie będę mieć fotelika?

› policja ponad rok temu    18.01.2019
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Elbląg. Czy dostanę mandat, gdy nie będę mieć fotelika? fot. KMP w Elblągu

Na rynku pojawiły się urządzenia zastępujące fotelik ochronny. Ze strony użytkowników pojawiły się natomiast pytania czy jest to dopuszczalne i czy używanie takiego urządzenia nie będzie skutkowało mandatem w razie drogowej kontroli.

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Gdy na rynku pojawiły się właśnie urządzenia przytrzymujące skracające w pewien sposób pasy bezpieczeństwa wśród osób chcących przewozić swoje pociechy w ten sposób pojawiły się wątpliwości: „czy nie dostanę mandatu za brak fotelika?”

Kierujący, przewożący dziecko i używający właśnie urządzenia przytrzymującego nie popełnia wykroczenia o ile stosuje urządzenie zgodnie z instrukcją oraz zakresem wagowym dziecka. Urządzenie to spełnia warunki określone przy przewozie dzieci określonymi kategoriami pojazdów pod warunkiem, że posiada odpowiedni znak homologacji. 

– mówi kom. Wojciech Skrobotun, z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. 

Nie zmienia to faktu, iż urządzenia te zgodnie z ich instrukcją pozwalają przewozić w ten sposób dzieci, których waga przekracza już 15 kilogramów. Do tego czasu dziecko powinno być przewożone w foteliku ochronnym. Ponadto z konstrukcji fotelika wynika to, iż jest on dodatkowym zabezpieczeniem dziecka szczególnie, gdy podróżuje ono starszym autem niewyposażonym w dodatkowe systemy bezpieczeństwa jak chociażby kurtyny powietrzne.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Oh
ponad rok temu ocena: 25%  1
Rodzice, ktorzy mysla bardziej o tym czy dostana mandat czy nie to nie powinni byc rodzicami.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.