› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ekspresowa „siódemka” na razie tylko w kawałkach

› inwestycje drogowe ponad rok temu    24.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
W tym roku otwarto Południową Obwodnicę Gdańska w ciągu drogi S7W tym roku otwarto Południową Obwodnicę Gdańska w ciągu drogi S7 fot. Rafał Kadłubowski

Jeszcze w listopadzie kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi S7 z Olsztynka do Nidzicy. Po jego oddaniu do użytku, ekspresówka z Gdańska do Warszawy liczyć będzie 78 km. Co z pozostałymi 260 kilometrami? Obecnie na ich realizację nie ma zapewnionych funduszy. Być może znajdą się jesienią, gdy rząd ogłosi "Program budowy dróg krajowych 2014-2020".

Na budowę pozostałej ekspresowej siódemki, potrzeba 16 mld zł. Dwa lata temu taką właśnie kwotę ucięto z Funduszu Drogowego, co poskutkowało anulowaniem kilku ogłoszonych już przetargów m.in. na odcinki Koszwały - Kazimierowo, Miłomłyn - Olsztynek czy Nidzica - Napierki.

Na dzień dzisiejszy dwupasmową ekspresówką na trasie Obwodnica Trójmiasta – Warszawa, można poruszać się na kilku odcinkach. Wśród nich znajduje się m.in. Południowa Obwodnica Gdańska (18 km), obwodnica Elbląga – Miłomłyn (55,6 km) oraz  obwodnica Płońska (5 km). Jeszcze w tym roku, bo w listopadzie otwarty zostanie, liczący 26 km odcinek z Olsztynka do Nidzicy.

Gotowe są już projekty budowlane i wydane pozwolenia na budowę, kolejnych fragmentów S7. Mowa o odcinkach Miłomłyn – Ostróda (9,5 km), obwodnicy Ostródy (9,7 km), Ostróda – Olsztynek (20,5 km) oraz Nidzica – Napierki (20,3 km). Jak zapewnia olsztyński oddział GDDKiA, z chwilą uruchomienia środków przez państwo, na wszystkie wspomniane odcinku ruszą przetargi na wykonawstwo.

Niedawno, bo w czerwcu oddział gdański GDDKiA wyłonił projektanta odcinka z Koszwał do Kazimierzowa (41,5 km). Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym materiale.

W chwili obecnej trwają przetargi na wykonanie koncepcji programowych odcinka z Napierek (granica woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego) do Płońska (73 km). Zadanie to zostało podzielone na dwa postępowania. Pierwsze dotyczy odcinków: Napierki – Mława (14 km) oraz Mława – Strzegowo (21,5 km), z kolei drugie obejmuje odcinki Strzegowo – Pieńki (22 km) oraz Pieńki – Płońsk (13,75 km). Oba przetargi zostały ogłoszone pod koniec lipca, a ich rozstrzygnięcie zaplanowano w październiku.

Koncepcje programowe dla tych fragmentów „siódemki”, mają być gotowe w ciągu 18 miesięcy od chwili podpisania umowy z ich wykonawcą. Odcinki S7 od Napierek do Płońska, realizowane będą w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że ich wykonawca najpierw opracuje projekt budowlany i wykonawczy, a następnie przystąpi do robót budowlanych.

Ruszyły także przetargi na ponowne sporządzenie dokumentacji, która jest niezbędna do uzyskania cofniętej decyzji środowiskowej dla odcinków: Płońsk – Czosnów (34,8 km) oraz Czosnów – Warszawa (22,5 km). W pierwszym przypadku ostateczna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma być wydana do końca 2014 r. W tym samym terminie powinniśmy również poznać ostateczny przebieg trasy Bemowo – Czosnów. Dodać należy, że droga S7 na odcinku od Płońska do Warszawy, będzie posiadać w obu kierunkach, dwie jezdnie z trzema pasami ruchu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ artur
ponad rok temu ocena: 0%  1
szkoda, inaczej by się jechało do Gdańska i do Warszawy - do Gdańska można jeszcze zmęczyć ale do Warszawy przez to mi cały czas nie po drodze...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.