› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dopłata do odszkodowania - czym jest i dla kogo to dobre rozwiązanie?

5 miesięcy temu    8.01.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dopłata do odszkodowania - czym jest i dla kogo to dobre rozwiązanie?

Każdemu poszkodowanemu po wypadku należy się odszkodowanie. Nie każdy jednak poszkodowany jest zadowolony z wypłaconych pieniędzy. W takiej sytuacji należy starać się o wyższe odszkodowanie. Jak to zrobić?

Każdemu poszkodowanemu po wypadku należy się odszkodowanie. Nie każdy jednak poszkodowany jest zadowolony z wypłaconych pieniędzy. W takiej sytuacji należy starać się o wyższe odszkodowanie. Jak to zrobić?

Dostałem po kolizji tysiąc złotych za zniszczony zderzak i pogięta klapę bagażnika. To dużo? Czy mogę dostać więcej?

Dziesiątki takich pojawia się na różnorodnych forach, czy grupach związanych z motoryzacją. Poszkodowani bardzo często nie są pewni, czy otrzymali stosowne odszkodowanie. Wyjaśnimy, co należy robić w takiej sytuacji. Najpierw jednak warto wiedzieć, czym jest stosowne odszkodowanie.

Jest to takie odszkodowanie, które w całości wystarcza na pokrycie wszystkich strat. W przypadku uszkodzonego samochodu to przede wszystkim koszty naprawy samochodu w ASO. Do tego jednak dochodzą także koszty wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy, czy koszty holowania.

Jeżeli odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie tych wszystkich kosztów, można mówić o zaniżonym odszkodowaniu. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie wyższego odszkodowania.

Co zrobić, gdy odszkodowanie jest za niskie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. To w rzeczywistości jest reklamacja i w takim trybie jest rozpatrywana. Poszkodowany składa odwołanie do ubezpieczyciela jako odpowiedź na otrzymaną listownie decyzję.

W odwołaniu należy przede wszystkim wskazać właściwą kwotę odszkodowania. Jak ją ustalić? Można to zrobić na 2 sposoby:

 • Za pomocą niezależnego rzeczoznawcy, który dokona oględzin, ustali właściwy zakres szkód i koszty ich naprawy, a następnie wystawi kosztorys
 • Prosząc wybrany warsztat o wycenę kosztów naprawy na piśmie

Kolejnym elementem jest uzasadnienie. To oznacza, że poszkodowany powinien wykazać, że wskazana przez niego kwota odszkodowania jest właściwa. Tutaj można powołać się właśnie na wycenę warsztatu lub niezależnego rzeczoznawcy. Warto także dołączyć dokumenty jak wspomniany już kosztorys niezależnego rzeczoznawcy.

Dobrym uzasadnieniem jest także właściwa podstawa prawna. Ta jednak zależy od powodu zaniżenia odszkodowania. W tym przypadku warto więc poprosić o pomoc kancelarię odszkodowawczą. 

Jeżeli ubezpieczyciel odrzuca odwołanie, można dalej starać się o wyższe odszkodowanie. Wtedy jednak należy skierować się do instytucji zewnętrznych. Pierwszą z nich jest Rzecznik Finansowy. Można tutaj złożyć wniosek o interwencję. Rzecznik następnie formułuje argumenty, które przekazuje ubezpieczycielowi. Takie postępowanie jest bezpłatne. Należy przekazać także dokumenty, które stanowiły podstawę odwołania, np.: kosztorys niezależnego rzeczoznawcy. W wyliczeniu właściwego odszkodowania pomaga także kalkulator https://www.ps.org.pl/kalkulator

Ubezpieczyciel nie ma jednak obowiązku przychylić się do argumentów RF. W takim przypadku pozostaje jeszcze Sąd Polubowny przy RF. To postępowanie jest już płatne - 50 zł.

Możliwe jest także dochodzenie swoich praw poprzez sąd. W takim przypadku konieczne jest złożenie pozwu w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania poszkodowanego. W pozwie, podobnie jak w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela, należy podać wysokość oczekiwanego odszkodowania, a także odpowiednie uzasadnienie. Często konieczna jest tu znajomość podstaw prawnych oraz procedur obowiązujących w sądzie.  Należy wnieść także opłaty — za wniesienie pozwu i powołanie biegłych.

Alternatywne rozwiązanie — odkup szkody
 

Czy to oznacza, że aby uzyskać wyższe odszkodowanie trzeba przejść długą drogę? I to często bez gwarancji sukcesu? Obecnie istnieje jeszcze możliwość dopłaty do odszkodowania poprzez cesję powierniczą. Co to oznacza? W takim przypadku poszkodowany może zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej.

Wystarczy przekazać dokumenty związane ze szkodą i jej likwidacją. Specjaliści samodzielnie wyliczą wysokość odpowiedniego odszkodowania i dopłacą brakującą kwotę. Poszkodowany nie musi więc niczego udowadniać ani przedstawiać dokumentów, które nie pojawiły się wcześniej podczas likwidacji szkody. Więcej informacji na odkupu szkody znajdziesz tutaj https://www.helpfind.pl/odkup-szkody-oc

Kiedy warto skorzystać z dopłaty?
 

Z dopłaty warto skorzystać, gdy poszkodowany nie chce czekać zbyt długo na dopłatę do odszkodowania. Nie są tu także potrzebne żadne dodatkowe procedury, a całość postępowania jest uproszczona.

Dopłata przy pomocy cesji jest jest też pewnym sposobem na uzyskanie wyższego odszkodowania. Jeżeli kancelaria przyjmie sprawę poszkodowanego, z pewnością wypłaci mu oczekiwane pieniądze. W odróżnieniu od sprawy sądowej, skierowanie sprawy do kancelarii nic nie kosztuje.

Podsumowanie
 

Obecnie sposobów na uzyskanie większego odszkodowania jest sporo.  Poszkodowany może skorzystać z:

 • odwołania od decyzji ubezpieczyciela
 • pomocy Rzecznika Finansowego
 • pozwu sądowego
 • usług kancelarii odszkodowawczej i dopłaty do odszkodowania.

Warto skorzystać z tego rozwiązania, które jest najkorzystniejsze i daje największe szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania.

Źródło: https://www.helpfind.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.