› poradnik |
ponad rok temu
25.10.2011 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Aby dobrze i szybko sprzedać samochód, warto dokładnie przemyśleć ogłoszenie. Dokładny opis pojazdu połączony z chwytliwym tytułem i ceną adekwatną do wartości to skuteczny sposób na sprzedaż bez nieprzyjemności.
Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zmianę samochodu a na portalach aukcyjnych pojawia się coraz więcej ofert. Chcąc aby nasze ogłoszenie było zauważane musimy dokładnie je przemyśleć i dobrze przygotować, ponieważ potencjalni kupcy przeglądają ogłoszenia po elementach kluczowych.
Cena
Dla większości kupujących cena oferowanego samochodu ma duże znaczenie, dlatego przygotowując się do sprzedaży auta musimy dobrze zastanowić się nad tym, ile zażądamy od kupującego. Cena musi bowiem jednocześnie zaspokoić nasze oczekiwania i być adekwatna do wartości pojazdu dla kupującego.
Jeśli cena będzie zbyt wysoka oferta zostanie odrzucona na korzyść innych podobnych a tańszych. Nikt przecież nie lubi przepłacać. Jeśli jednak nasz samochód coś wyróżnia, cenę można podwyższyć.
Zaniżona cena może natomiast budzić podejrzenia kupujących. Potencjalny nowy właściciel będzie obawiał się wad nie ujawnionych w ofercie a będących przyczyną niższej wartości pojazdu. Aby ułatwić sobie wstępną wycenę skorzystać można z szacowanych wartości pojazdów Eurotax, dostępnych w Internecie.
Treść
Treść naszego ogłoszenia powinna być dokładna i rzetelna. Precyzyjny opis zwiększa wiarygodność sprzedawcy w oczach potencjalnego klienta. Szczególnie ważny jest opis wyposażenia, stanu pojazdu i ostatnich napraw.
– Informacje obowiązkowe, jakie musi podać sprzedawca wypełniając formularz ofertowy, to marka, model, typ samochodu, rok produkcji pojazdu i oczywiście cena – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. – W ogłoszeniu powinny jednak znaleźć się także takie istotne dla nabywców informacje, jak przebieg, moc i pojemność silnika czy rodzaj paliwa zasilającego pojazd.
Opisując wyposażenie samochodu warto wymienić wszystkie jego elementy. Nigdy nie mamy pewności, czy pewien dla nas zbędny gadżet nie okaże się kluczowy dla kupującego. Jednocześnie jeśli inni sprzedający nie opiszą wszystkich cech pojazdu nasz samochód będzie się wyróżniał spośród innych ofert.
Co do stanu pojazdu warto opisać wszystkie atuty samochodu jak stan lakieru czy sprawność techniczną Jeśli w ostatnim czasie były dokonywane pewne naprawy warto zawrzeć je w ogłoszeniu. W taki sposób przekonujemy kupującego, że dbamy o samochód i warto się nim zainteresować. Jednocześnie dane o wymianie pewnych elementów eksploatacyjnych są dla kupującego informacją o tym, że w najbliższym czasie nie będzie musiał przeznaczać dodatkowych środków na kupione od nas auto.
Zdjęcia
Któż z nas kupując samochód nie chciałby go najpierw obejrzeć? Wydaje się oczywiste, że każdy chce zobaczyć przedmiot, którego kupnem jest zainteresowany, tymczasem wielu ogłoszeniodawców zapomina o tym – świadczy o tym aż 7,5 tys. ofert w naszej bazie ofert, które nie są opatrzone żadnym zdjęciem – mówi Marcin Świć. – Ludzie są wzrokowcami i ogłoszenie bez dołączonej choć jednej fotografii może w ogóle nie zwrócić uwagi osób przeglądających oferty. Poza tym, w tytule ogłoszenia nie zdołamy zawrzeć wszystkich ważnych informacji, a jeden rzut oka na zdjęcie widniejące przy nim wystarczy, aby przekonać się czy prezentowany samochód to np. sedan czy hatchback – podpowiada.
Musimy więc brać pod uwagę, że zdjęcia są kryterium selekcji. Po pierwsze warto by były, ponieważ brak zdjęć może być pierwszą przyczyną odrzucenia oferty. Nikt nie chce kupować kota w worku. Po drugie zdjęcia muszą być dobrze wykonane. Zróbmy je w dobrej jakości, tak by były ostre i jednocześnie mieściły się na ekranie. Przewijanie ekranu jest kłopotliwe, a czas ładowania zniechęca niecierpliwych. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu przy wykonywaniu zdjęć. Lepiej zaplanować sesję fotograficzną na pogodny dzień niż korzystać z lampy błyskowej.
Ważne również, aby zamieszczone fotografie ukazywały najważniejsze elementy pojazdu: każdą stronę od zewnątrz, wnętrze, bagażnik, deskę rozdzielczą z licznikiem, a także to co jest pod maską. Fotografując wnętrze samochodu pamiętajmy by było wysprzątane. Usuńmy też wszelkie prywatne akcesoria. Zamieszczając zdjęcie licznika zwróćmy uwagę, czy jest aktualne i zgodne z treścią ogłoszenia.
Jeśli w opisie samochodu wspominamy o pewnych uszkodzeniach, dodajmy tez ich zdjęcia. W taki sposób zapewnimy sobie, że potencjalny kupiec będzie oceniał faktyczne wady a nie np. wyolbrzymione w jego wyobraźni.
Tytuł
Tytuł często jest niedoceniany. Tworzony na początku bywa nieprzemyślany. Warto tę czynność odłożyć na sam koniec. Kiedy przygotujemy wcześniej opis, mamy już dokładnie przeanalizowane zalety naszego samochodu, wiemy jak wygląda na zdjęciach, a także znamy cenę. W tytule należy bowiem zawrzeć najważniejsze cechy naszego samochodu, to co wyróżnia naszą ofertę spośród pozostałych.
Kiedy mamy już tytuł i pozostałe elementy ogłoszenia, sprawdźmy czy tytule i treści na pewno nie ma błędów. Wszelkie błędy literowe czy co gorsza ortograficzne będą źle odbierane przez potencjalnych kupujących.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |