› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Dobieranie śrub – jak zrobić to dobrze?

› poradnik ponad rok temu    21.05.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Dobieranie śrub – jak zrobić to dobrze?

Ten poradnik to przewodnik po sposobie dobierania łączników śrubowych, w zależności od tego jaką charakterystyką odznacza się mocowanie.

Mogłoby się wydawać, że gdy trzeba połączyć dwa czy więcej elementów, możemy zastosować praktycznie dowolny rodzaj śrub, który wpadnie nam w ręce. Niestety, to mit. A mówię niestety, bo można sobie napytać niezłej biedy i powtarzania pracy od początku, czasem z koniecznością dodatkowego remontu. Śruby tylko pozornie mogą wyglądać jednakowo.

Trzeba zacząć od sił. Jeśli konkretne łączenie będzie się wiązało z dużymi siłami dynamicznymi i statycznymi, trzeba w specyfikacji bazować nie tylko na długości i na średnicy. Opisany musi zostać również materiał wykonania. Co by się stało, gdybyśmy St4 wykorzystali w przykręcaniu panewek w samochodowym silniku? Na pewno dramat, bo przejechalibyśmy poniżej kilometra, następnie mocowanie rozwaliłoby się w drobny mak.

Tutaj musi zostać zastosowana stal maszynowa, z bardzo dużą wytrzymałością. Poza tym trzeba dobrze zabezpieczyć śruby czy nakrętki przed odkręceniem w cyklu pracy silnika. Tu mamy różne metody – otwór i mocowanie specjalnym drutem, podkładki, które gdy przykręci się śrubę dynamometrycznym kluczem, uniemożliwią obrót.

Kolejna metoda – wykorzystanie łba ze stożkowatym zakończeniem, który klinuje połączenie. Te metody są warte polecenia, dobrze przetestować różne i wiedzieć w jaki sposób działają. Tu trzeba zwrócić uwagę na kwestie wytrzymałości. Nie ma czasu na myślenie o odporności na korozję. Elementy te pracują przecież w silnikowym oleju, który z założenia zapobiega korozji. Gdy natomiast dobieramy śruby do konstrukcji, która pracuje „pod chmurką”, bierzemy te z cynkiem.

W środowiskach o agresywnym charakterze wybieramy łączniki z nierdzewnych materiałów. Inne będą w przemyśle spożywczym, inne tam gdzie tworzy się kwas siarkowy. Warto też pamiętać gdy kupujemy śruby, by sprawdzać czy posiadają stosowne certyfikaty świadczące o jakości. Wówczas poznamy parametry łącznika i dane o producencie.

Śruby trapezowe, kulowe i wiele innych znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-sruby-trapezowe-kulowe-akcesoria-c-196_45.html

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 0%  1
-Dobieranie śrub-jak zrobić to dobrze!! fajna wstawka do poczytania,chwytliwa ale w treści nic nie wynika.Autor nie wysilił się nawet na podstawowe info o doborze gwintu do otworu i odwrotnie bo tego nie zna.Trzeba się najpierw przygotować do artykułu jak o czymś się pisze. Sądziłem że autor powie lub wskaże czytelnikom jak dobierać gwinty metryczne czy calowe,ile powinien wystawać ponad materiał gwint by dobrze dokręcić śrubę. Oj redaktorze redaktorze!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.