› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Do Nowakowa dojedziemy już bez przeszkód. Most pontonowy otwarty dla ruchu

› inwestycje drogowe ponad rok temu    30.10.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
15 zdjęćDo Nowakowa dojedziemy już bez przeszkód. Most pontonowy otwarty dla ruchu fot. Konrad Kosacz

Kierowcy jadący w stronę Wyspy Nowakowskiej, już od tygodnia mogą bez przeszkód korzystać z mostu pontonowego na rzece Elbląg w Nowakowie. Remontowany od blisko 2 miesięcy obiekt, został udostępniony dla ruchu kołowego.

Most w Nowakowie, znajdujący się w ciągu drogi powiatowej nr 1100N Kępiny Wielkie - Nowakowo - Rubno Wielkie, wymagał pilnych napraw. Dziurawa i spróchniała, drewniana nawierzchnia mostu stwarzała spore niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców. Także podtapiane przez powodzie mechanizmy otwierania i zamykania mostu, wymagały już wymiany i konserwacji.

Starostwo Powiatowe w Elblągu, do którego należy most w Nowakowie, pozyskało w tym roku od wojewody 429 tys. zł dotacji na remont obiektu. Środki pochodzą z rządowych funduszy na likwidację skutków powodzi.

Prace modernizacyjne ruszyły pod koniec sierpnia. Polegały one m.in. na naprawie klap najazdowych wraz z konstrukcją połączeń, wymianie drewnianej nawierzchni jezdni 4 pontonów, wymianie całej instalacji elektrycznej sterowania mostu, naprawie odbojnic oraz wymianie na nowe wszystkich lin stalowych naciągowych pontonów.

W ramach robót, rozebrano murowany budynek portierni mostu pontonowego, który z racji bliskiego sąsiedztwa rzeki Elbląg, był regularnie podtapiany. Stary budynek stróżówki zastąpiono dwoma metalowymi kontenerami socjalno – biurowymi dla pracowników obsługujących most.

Inwestycja obejmowała ponadto roboty remontowe przy skarpie mostu żelbetowego w Kępinach Wielkich, oddalonego od przeprawy w Nowakowie o 3 km.

Wykonawcą robót było wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Tuga z Nowego Dworu Gdańskiego. 23 października, a więc 8 dni przed terminem, most został otwarty dla ruchu kołowego. Obecnie trwają na nim ostatnie prace poprawkowe.

ilość zdjęć 15 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.