› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Do czego służy katalizator?

› poradnik 8 miesięcy temu    27.05.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Do czego służy katalizator?

O katalizatorach najczęściej słyszy się ze względu na ich wycinanie z układu wydechowego auta, a także stosunkowo powszechne kradzieże. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, do czego służy to urządzenie i w jaki sposób działa. Na czym polega zadanie katalizatora w samochodzie?

Do czego służy katalizator?

Reaktor katalityczny, bo tak brzmi poprawna nazwa urządzenia, ma za zadanie obniżenie jakości spalin emitowanych przez samochód. Dzięki niemu zawarte w spalinach tlenki azotu i węgla oraz inne zanieczyszczające środowisko substancje, w tym węglowodory przedostają się do powietrza w ograniczonym stopniu. Obowiązek montowania katalizatorów dotyczy wszystkich sprzedawanych samochodów. W Polsce przepis ten istnieje od 1995 roku.

Jak działa katalizator?

Zgodnie z nazwą w tym urządzeniu zachodzi reakcja katalityczna, za sprawą której węglowodory utleniają się do postaci wody i dwutlenku węgla. Współczesne trójfunkcyjne katalizatory są zdolne również do redukcji ilości tlenków azotu emitowanych do powietrza. Skład mieszanki wydostający się z wydechu jest kontrolowany przez sondę lambda. W katalizatorach do przeprowadzania reakcji wykorzystuje się metale szlachetne. W ten sposób działają katalizatory montowane w silnikach benzynowych. 

W przypadku aut z silnikiem diesla wykorzystuje się natomiast wyłącznie reaktory utleniające, które neutralizują tlenek węgla oraz inne węglowodory. Uboga mieszanka nie pozwala, by urządzenie jednocześnie radziło sobie z pozostałymi szkodliwymi substancjami, więc z tego powodu w wydechu stosuje się także dodatkowe filtry.

Czy wycinanie katalizatora jest legalne?

Ze względu na zawartość metali szlachetnych katalizatory padają niekiedy łupem złodziei – zwłaszcza w starszych autach, wyposażonych w tylko jedną sondę lambda, takie przedsięwzięcie jest niezwykle proste. Na wycięcie katalizatora decydują się też niektórzy właściciele pojazdów, ponieważ zabieg ten nieco podnosi moc silnika. Oczywiście wycinanie katalizatora jest nielegalne, a w razie wpadki zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny auta.

Współczesne katalizatory potrafią służyć właścicielom pojazdów nawet przez 200 000 km, jednak w końcu przychodzi moment, w którym konieczna jest wymiana. Ciekawą ofertę katalizatorów można znaleźć w sklepie internetowym Aparts.pl, podobnie jak inne części. Peugeot, Skoda, Volkswagen, Toyota oraz inne popularne w naszym kraju marki samochodowe są tam silnie reprezentowane, ale odpowiednie komponenty znajdą również właściciele bardziej niszowych pojazdów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.